Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

V Garmischi vyhral Peterka

GARMISCH-PARTENKIRCHEN - Víťazom druhých pretekov 51. ročníka Turné štyroch mostíkov sa v tradičných novoročných pretoch na mostíku K-115 v nemeckom Garmisch-Partenkirchene stal Primož Peterka. Peterka, ktorý na turné v celkovom poradí v sezóne 1996/1997

Fínsky skokan na lyžiach Janne Ahonen zlostne búši päsťou do snehu po tom, čo v Ga-Pa v druhom kole neustál najdlhší skok súťaže. Hrabol si do snehu a strhnuté body za štýl od rozhodcov ho obrali o víťazstvo. FOTO - REUTERS

vyhral svoje 15. preteky v SP, v Ga-Pa viedol už po prvom kole. Na druhej priečke skončila dvojica skokanov - Poliak Adam Malysz a Rakúšan Andreas Goldberger (obaja 261,1 b).

Smolu mali dvaja favoriti. Domáci miláčik Sven Hannawald po 7. mieste v prvom kole „doplachtil“ vo finálovom druhom pokuse na 124-metrovú hranicu, neudržal však stabilitu, spadol ešte pred čiarou dovoľujúcou takýto „prehrešok“ a napokon ho klasifikovali na 12. priečke. Hannawaldovi sa tak skončila jeho séria piatich triumfov na turné za sebou, keďže vlani dokázal zvíťaziť v rámci turné na všetkých štyroch mostíkoch a svoju konkurenciu zdolal presvedčivo aj v nedeľu v Oberstdorfe.

Nešťastný bol po pretekoch v Ga-Pa aj Fín Janne Ahonen, ktorému po striebornej pozícii po prvom kole namerali v 2. kole najdlhší skok dňa - 129 metrov, avšak po doskoku si siahol na zem a bol hodnotený ako po páde. Ahonen skončil napokon piaty, vedie však v priebežnom poradí po dvoch pretekoch turné. Dvojica Slovákov Martin Mesík a Dušan Oršula sa podobne ako v Oberstdorfe ani v Garmisch-Partenkirchene do hlavnej súťaže neprebojovala. V silvestrovskej kvalifikácii obsadil Mesík 75. miesto (91,5 m/62,2 b), Oršula skončil až na 83. pozícii (83 m/44,4 b). Tretie preteky Turné štyroch mostíkov sa uskutočnia v sobotu 4. januára na vynovenom mostíku Bergisel (K-120) v Innsbrucku.

Výsledky: 1. Peterka (Slovin.) 264,6 bodu (123,5 m/123,5 m), 2. Goldberger (Rak.) 261,1 (121,5/123) a Malysz (Poľ.) 261,1 (121/123,5), 4. Ljökelsöy (Nór.) 256,1 (122/122,5), 5. Ahonen (Fín.) 255,6 (123/129), 6. Ammann (Švajč.) 247,9 (118,5/119,5).

Poradie turné: 1. Ahonen (Fín.) 513,1 bodu, 2. Peterka (Slovin.) 504,3, 3. Ljökelsöy (Nór.) 499,7. Poradie SP: 1. Höllwarth (Rak.) 575 bodov, 2. Ahonen (Fín.) 532, 3. Malysz (Poľ.) 481. (sita, per)