Hokejová dvadsiatka je vo štvrťfinále

SYDNEY - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov splnili na majstrovstvách sveta v Kanade základný cieľ - postúpili do štvrťfinále. V nedeľu večer miestneho času zdolali v Sydney v kľúčovom zápase Švajčiarsko po výbornom výkone 3:0. Prehra na Silvest

Radosť na slovenskej striedačke po nedeľňajšom víťazstve nad Švajčiarskom 3:0 na MS hokejistov do 20 rokov v kanadskom Sydney. Na snímke v pozadí sú zľava tréneri Róbert Spišák, Jozef Frühauf a manažér tímu Ľubomír Lenár. Slovenskí reprezentanti si tak zabezpečili postup do štvrťfinále. FOTO - TASR/AP

ra s tímom USA 1:3 rozhodla, že v skupine A skončili na 3. mieste a v dnešnom štvrťfinále v Halifaxe budú mať za súpera Fínsko, ktoré v „béčku“ obsadilo 2. miesto.

A-skupina (Sydney), nedeľa:

Švajčiarsko - Slovensko 0:3 (0:1, 0:2, 0:0). Góly: 3. J. Sýkora, 22. Pohanka (K. Sloboda, Stehlík), 40. Pohanka (Lipka, K. Sloboda). Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:29. Rozhodca Favorin (Fín.), 2069 divákov. Zostava Slovenska: Ševela - Maroň, Graňák, K. Sloboda, Stehlík, T. Slovák, Varga - Špirko, Koložváry, Važan - Pohanka, M. Lukáč, Lipka - J. Sýkora, Zágora, Kokavec - S. Saliji, Troliga, Valach.

Len víťaz tohto zápasu mohol pomýšľať na účasť v boji o medaily. Našim vyšiel úvod, už v 3. min otvoril skóre slovanista Juraj Sýkora strelou spomedzi kruhov, ktorá preletela ponad hlavu brankára Tobiasa Stephana. Po góle bola hra vyrovnaná, brankári vyriešili gólové príležitosti. Slovákom vyšiel aj úvod druhej tretiny, keď už po 85 sekundách zvýšil vedenie Igor Pohanka. Švajčiari pridali na aktivite, ale zverencov trénerskej dvojice Róbert Spišák - Jozef Frühauf niekoľkokrát podržal brankár Ševela. Len 18 sekúnd pred záverom druhej časti hry poslal Slovensko do trojgólového vedenia svojím druhým gólom v zápase Pohanka, ktorý unikol spolu s Lipkom a zužitkoval prečíslenie dvoch na jedného.

Utorok

Slovensko - USA 1:3 (1:0, 0:2, 0:1), 8. Sýkora (Graňák, Kokavec) - 26. Higgins, 26. Parise, 53. Brown. Vylúčení 3:7, navyše Slovák (SR) na 10+DKZ, presilovky 0:1, oslabenia 0:0. Strely na bránku 27:26. Rozhodca Radbjer (Švéd.), 2238 divákov. Zostava SR: Chovan - Graňák, Maroň, Stehlík, K. Sloboda, Varga, Slovák - Važan, Koložváry, Špirko - Lipka, Lukáč, Pohanka - Kokavec, Zágora, Sýkora - Valach, Troliga, Salijí.

Slováci začali stretnutie dobre, už v 8. minúte otvoril skóre Sýkora. V prvej tretine mali naši hokejisti viac z hry a na amerického brankára Goepferta vyslali desať striel. Vedenie mohli zvýrazniť v závere prvého dejstva, ale 87-sekundovú presilovku o dvoch hráčov nevyužili. Druhá tretina vyšla lepšie Američanom, ktorí v 26. minúte v priebehu 42 sekúnd obrátili skóre na 2:1 vo svoj prospech. Ich víťazstvo poistil v 53. minúte v presilovke Brown.

Ďalšie zápasy, A-skupina: Rusko - Švajčiarsko 7:5 (2:1, 3:2, 2:2), 11. Kolcov, 18., 56. Grigorenko, 27., 38., 51. Ovečkin, 28. Šiškanov - 11. Christen, 27., 46. Bartschi, 37., 47. Neuenschwander.

B-skupina: ČR - Švédsko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0), 36. Fleischman, 59. Krajíček, 60. Tatíček - 25. Hagos. Kanada - Fínsko 5:3 (1:1, 3:2, 1:0), 6. Bouchard, 22. Laich, 24., 29. Lupul, 46. Campbell - 7. Mäki, 31. Aho, 32. Jäskelainen.

5. Nemecko 4 0 0 4 3:18 0

Najproduktívnejší hráči: 1. Colaiacovo (Kan.) 9 bodov (1 gól + 8 asistencií), 2. Trubačov (Rus.) 8 (1+7)…, 11. K. Sloboda 5 (2+3), 13. Pohanka 4 (3+1), 22. Špirko (všetci SR) 4 (1+3).

Najlepší strelci: 1. Ovečkin (Rus.) 6 gólov, 2. Bartschi (Švajč.) a Grigorenko (Rus.) po 4, 4. Pohanka 3.

Program play-off

Štvrťfinále, dnes: USA - Česko (16.00), SLOVENSKO - Fínsko (20.10). Víťazi skupín Rusko a Kanada postúpili do semifinále priamo.

Zápasy o udržanie: Švajčiarsko - Nemecko (12.00), .

Semifinále, zajtra: Rusko - víťaz SR/Fínsko, Kanada - víťaz USA/ČR. O záchranu: Švédsko - Bielorusko. Finále sa hrá v nedeľu. (on)