Čiernikov tretí gól rozhodol

NEW YORK - Slovák Ivan Čiernik sa v pondelkovom stretnutí NHL víťazným gólom zaslúžil o triumf Washingtonu 4:3 nad Buffalom. Slovenský útočník zvýšil svojím tretím presným zásahom v sezóne osem minút pred koncom na 4:2. Buffalo ešte v tej istej minúte ...

Bryce Salvador (vľavo) zo St. Louis Blues v pästnom súboji s Darrenom McCartym z Detroit Red Wings. Zo zápasu hokejovej NHL Detroit - St. Louis 5:1.

FOTO - TASR/AP

NEW YORK - Slovák Ivan Čiernik sa v pondelkovom stretnutí NHL víťazným gólom zaslúžil o triumf Washingtonu 4:3 nad Buffalom. Slovenský útočník zvýšil svojím tretím presným zásahom v sezóne osem minút pred koncom na 4:2. Buffalo ešte v tej istej minúte českým krídelníkom Václavom Varaďom znížilo, ale Capitals jednogólový náskok udržali a neprehrali už v siedmom zápase za sebou. V drese porazených sa gólom a asistenciou presadil Miroslav Šatan. Rovnakú bilanciu ako Šatan zaznamenal Ladislav Nagy a pomohol Phoenixu k výhre 4:3 nad Edmontonom.

Houlder trafil po 145 zápasoch

O zisku dvoch bodov pre Phoenix rozhodol v predĺžení druhým gólom v zápase center Daymond Langkow, ktorý tak vo svojom 500. dueli v základnej časti dosiahol stý gól kariéry. Tvrdým zákrokom proti Stevovi Staiosovi sa prezentoval Nagyov spoluhráč Branko Radivojevič. Po náraze nováčika Phoenixu opustil obranca Oilers ľad s otrasom mozgu. Dva presné zásahy Romana Hamrlíka znamenali triumf New York Islanders 2:1 po predĺžení nad Floridou. Český obranca odohral po zranení druhý zápas. V prvom zaznamenal tri prihrávky.

Netradičný strelec, defenzívny obranca Bill Houlder strelil prvý gól po 145 stretnutiach a zaslúžil sa o víťazstvo Nashvillu 3:2 nad Ottawou. Pre Senators to bola len druhá prehra v posledných dvanástich súbojoch.

Ani raz neinkasoval brankár Martin Brodeur z New Jersey. V zápase jeho tímu s Bostonom padol len jeden gól, o ktorý sa postaral v prvej tretine Jay Pandolfo. Pre Brodeura to bolo štvrté čisté konto v sezóne. O jedno viac má Jocelyn Thibault z Chicaga, ktorý vychytal strelcov Los Angeles. Blackhawks zdolali Kings 2:0.

Atlanta zlomila krízu v Pittsburghu

Množstvo tvrdých súbojov domáceho obrancu Bryana Marchmenta s útočníkom hostí Donaldom Brashearom mohli vidieť diváci v zápase medzi San Jose a Philadelphiou. K bitke však napokon nedošlo a domáci Sharks zdolali Flyers tesne 2:1. Štrnásť duelov za sebou nedokázali vyhrať hráči Atlanty nad Pittsburghom. Sériu zlomili až v pondelok po góle Iľju Kovaľčuka v predĺžení a z Pittsburghu si odnášajú výhru 3:2.

Hrať s Gáboríkom je výhrou v lotérii

Posledný deň roku 2002 sa hral hokej na deviatich zámorských štadiónoch. Úspešne zakončili svoje účinkovanie divosi z Minnesoty. Anaheim zdolali presvedčivo 4:1, keď si premiérové zásahy sezóny pripísali Jeremy Stevenson, Matt Johnson a Nick Schultz. Radosť po zápase neskrýval najmä Stevenson, ktorý prirovnal svoje šťastie, že hrá v útoku spolu s Cliffom Ronningom a Mariánom Gáboríkom, k rekordnej výhre v lotérii.

Bod za asistenciu, celkove 1040., si pripísal 40-ročný veterán Adam Oates. História súťaže pozná iba siedmich ďalších hráčov, ktorí dosiahli túto métu. Najproduktívnejší hráč Wild Marián Gáborík zaznamenal dve asistencie a v tabuľke produktivity poskočil so ziskom 39 bodov už na ôsmu priečku. Svoj 25. gól sezóny vsietil švédsky krídelník Markus Näslund. Vancouver Canucks aj jeho zásluhou viedli nad Torontom po úvodnej tretine už 3:1, napokon však triumfovali javorové listy, ktoré boli výrazne oslabené pre maródku v tíme. Toronto nastúpilo bez kapitána Matsa Sundina (rameno), najproduktívnejšieho hráča Alexandra Mogiľného (chrbát) a švédskeho útočníka Mikaela Renberga (infekcia). Výhru pre hostí napokon zariadil v záverečnej tretine švédsky obranca Jyrki Lumme.

Detroit už vedie

Po nie príliš vydarenom úvode sezóny je úradujúci šampión súťaže Detroit opäť na čele ligovej tabuľky. Red Wings v decembri nebodovali iba v jedinom stretnutí. Skóre zápasu síce otváral hosťujúci Keith Tkachuk po spolupráci s Pavlom Demitrom, ale potom sa strelecky presadili už iba domáci hokejisti. Dva góly vsietil Brendan Shanahan. V závere zápasu sa na ľade odohralo niekoľko šarvátok a pästných súbojov, hosťujúci Reed Low si na svoje konto pripísal až 49 trestných minút.

Vo veľkom štýle sa so starým rokom rozlúčili aj Ottawa Senators, ktorí v pondelok utrpeli nečakanú prehru od Nashvillu (2:3). Na druhý deň senátori zdolali lídra Juhovýchodnej divízie Tampa Bay 6:3. „Vedel som, že to bude opäť silný kolektívny výkon počas celého zápasu. Teší ma najmä to, že sme hrali dobre hneď od úvodných minút,“ chválil svojich spoluhráčov kapitán Daniel Alfredsson. (sita)