
Tábor vo Woomere pripomína väzenie. FOTO - ARCHÍV
V čase, keď po celej Austráli vybuchovali petardy neodmysliteľné od silvestrovských osláv, v utečeneckom tábore Villawood v Sydney polícia zápasila s požiarom a snažila sa potlačiť vzburu imigrantov. Tábor obýva 540 cudzincov, ktorým došla platnosť víz, alebo nejakým iným spôsobom porušili vízové predpisy. Požiar bolo treba hasiť aj v tábore na Vianočnom ostrove, kde imigranti podpálili jedáleň. Žiadne vážnejšie zranenia neboli hlásené, len niekoľko dozorcov ošetrili po tom, čo vdýchli priveľa dymu. Spolu dvadsaťdva obyvateľov z oboch táborov previezli do policajných ciel.
Včera bol v sedmich internačných táboroch vo vnútrozemí Autrálie a jednom na Veľkonočných ostrovoch už pokoj. Počas troch predchádzajúcich dní sa však imigranti, nespokojní s podmienkami v táboroch, vzbúrili v ďalších štyroch a na mnohých miestach založili požiare.
Vo Woomeri na juhu Austrálie zhorelo niekoľko desiatok drevených budov a situácia sa upokojila až po tom, keď na miesto dorazili policajné posily. Utečenci tam napadli personál kameňmi a tyčami. Stodvadsať imigrantov premiestnili do iných ubytovní. Škody budú Autráliu stáť osem miliónov amerických dolárov.
Vzbury v austrálskych táboroch sú časté, tvrdý prístup voči tým, čo by sa chceli dostať do Austrálie tak, že porušia jej zákony, je však pevnou súčasťou imigračnej politiky. Ilegálnych imigranmtov, vrátane žien a detí, držia v strážených internačných táboroch, ktoré sa len málo líšia od väzenia. Imigranti v nich väčšinou strávia roky.
Premiér John Howard vidí vzbury jednoducho ako prejav nespokojnosti s tým, že Austrália odmietla imigrantov prijať na svoje územie. Nechce sa nechať vydierať vzbúrencami - vláda vraj neprehodnotí svoju doterajšiu protiimigračnú politiku. Po vlne vzbúr mu dokonca aj austrálska verejnosť zrejme dá za pravdu. „Žiaden Autrálčan nebude mať pochopenie pre veľké škody v internačných centrách. Napriek tomu si myslím, že je čas uvažovať o efektívnejšom riešení ako neoprávnené zadržiavanie imigrantov,“ tvrdí Peter Norten, katolícky kňaz z Melbourne.
Vláda sa však pýši, že táto politika funguje. V predchádzajúcich rokoch k brehom Austrálie prichádzalo 5000 ľudí za rok, za posledný rok to už bolo číslo blízke nule. V ôsmich táboroch ostáva 1200 utečencov, na začiatku uplynulého roka ich obývalo ešte 2300 ľudí. Člny s utečencami obracia austrálske námorníctvo domov už v hraničných vodách.
Azylová procedúra trvá niekoľko rokov a ten čas musia imigranti stráviť medzi múrmi opevnených táborov väčšinou uprostred púšte bez možnosti odísť čo i len do susedného mesta. Austrálska vláda takto zaobchádza len s ilegálnymi imigrantami, ktorí porušili jej zákony, spomedzi tých, ktorí sa o prijatie na austrálsku pôdu pokúšajú legálnymi metódami, stále ročne prijíma tisíce. Aj žiadateľom o azyl vyhovie vo vyššej miere ako niektoré európske štáty.
(kl, reuters, čtk)