
K fieste neodmysliteľne patria mladí z celej Európy a fľaše alkoholu. FOTO - TASR/AP
Aj napriek intenzívnemu dažďu odštartovala v severošpanielskej Pamplone osemdňová fiestu San Fermín. Tento maratón zábavy, muziky, jedla a pitia sa každoročne začína na námestí Plaza Consistorial vystrelením rakety – tzv. chupinazom. Ani tento rok sa nezabudlo na vajcia, múku a kakao, ktoré po sebe ľudia hádzali napriek tomu, že polícia zhabala 15-tisíc vajec a 300 kilogramov múky. Dav na námestie prepašoval, čo chcel, a vajcia lietali. Niektoré pristáli na okolitých balkónoch, z ktorých sledovali začiatok fiesty váženejší občania. Skúsenejší novinári preto vedeli, prečo celú udalosť fotografovali v igelitových skafandroch, z ktorých im trčal iba malý objektív.
Záchytka by mala čo robiť
Už pred tzv. chupinazom sa po meste pohybovalo dosť veľa adeptov na záchytku. Táto socialistická vymoženosť v Španielsku chýba a do nemocnice sa dostali iba tí, ktorých metla ľudstva takmer priotrávila. Do nedele museli pre alkohol hospitalizovať okolo tridsať účastníkov fiesty. Ostatní triezveli na uliciach, v parkoch či v autách. Po tzv. chupinaze bol San Fermín ešte odviazanejší. Muzika hrala, ulice boli preplnené, po zemi sa váľali fľaše a črepiny, ktorých iba v piatok nazbierali okolo 28 ton, rozbité vajcia, vyliate farby, alkohol a, samozrejme, ľudia. Nikomu to zrejme neprekážalo, veď ide o San Fermín. V piatok popoludní sa ulice čiastočne vyprázdnili. Mládež lapala druhý dych v priľahlých parkoch a uliciach. Tí, ktorým sa nepodarilo nájsť hotelovú posteľ – teda väčšina – spali aj napriek vlhku na zemi v parkoch, vo vchodoch, aj na kostolných laviciach. Podvečer pršať prestalo a to bol signál, že vo fieste sa môže pokračovať až do hlbokej noci.
Noc pred behom a diváci
Až okolo druhej hodiny ráno sa zabávajúca mládež pobrala do parkov a áut. Na jednom z parkovísk, ktoré patrí dominikánskemu rádu, znelo chrápanie zo všetkých oceľových tátošov. Mnísi už zrejme návštevníkov San Fermína dobre poznajú. Vyvešali preto upozornenia typu Zákaz spania mimo auta či Vykonávanie organickej potreby mimo WC sa trestá pokutou päťtisíc pesiet (približne 1200 korún). Nie všetci boli schopní nápisy prečítať, a tak podnikaví mnísi zarobili viac ako za stráženie áut.
Najväčšou udalosťou soboty a nedeľňajšieho rána bol osemstometrový beh býkov, tzv. encierro cez ulice starej Pamplony. Začína sa pri ulici Santo Domingo a končí sa na námestí Toros. Pred behom sa mesto zobúdza okolo šiestej hodiny ráno. Každý chce mať najlepší výhľad, šikovnejší si prenajali balkón. Tí, ktorí prišli neskôr, obsadili zábradlie, ktoré okolo celej trate stavali zamestnanci mesta. Iní vyliezli po hromozvodoch. Tí, čo nemali šancu štvorminútový beh vidieť, odišli do barov, kde na nich majitelia čakali so zapnutými televízormi.
Encierro a bežci
Behuchtivá mládež sa zoradila pri akýchsi checkpointoch, z ktorých mohla pred býkmi vybehnúť. Po celej trati je ich asi desať. V okolí námestia Yunta je ulica najširšia a zem najrovnejšia. Mladíci sa tam postavili okolo štvrť na osem. Adepti si ponaťahovali nohy ako pred olympijským behom. Nasledovala debata, pri ktorej si každý určil, pokiaľ zabehne. Chvalabohu sa nenašiel hrdina či hrdinka, ktorá by si trúfla na úsek dlhší ako päťdesiat metrov. Asi štvrť hodiny pred štartom sa pri bežcoch zastavil farár a inštruktor. Farár prítomných vyzval, aby sa pomodlili, a inštruktor v šiestich jazykoch zopakoval najdôležitejšie frázy. „Ak spadneš, tak sa vôbec nehýb, býk ťa preskočí. Nedráždi ho a pri najbližšej možnosti sa postav za ochranný drevený val, lebo dav ťa na rozdiel od býka zadupe,“ povedal inštruktor. O ôsmej hodine ráno sa rozozvučali zvony. Prvé encierro v tomto tisícročí sa mohlo začať. „Von, utekajte,“ kričali davy. Všetci sa ako na povel rozbehli po svojej trati. Mnohí zostali prekvapení, keď zbadali, že statný samec sa pohybuje oveľa rýchlejšie, ako predpokladali. Keď za bežiaci dav dobehol prvý býk, mnohí sa postavili na bok a bežiace zviera prebehlo okolo nich. Ďalšia štvorica býkov išla po takmer celej šírke ulice, preto bolo lepšie vyliezť na zábradlie a odtiaľ čo možno najvyššie. Mládež, ktorej sa to včas nepodarilo, mala smolu. Zostala ležať na zemi a nehýbala sa. Býky ju naozaj preskočili. Krátko nato sa však jeden pošmykol a obrovskou rýchlosťou narazil do dreveného zábradlia. Odtiaľ sa rozbehol za jedným mladíkom – chvalabohu, nabral ho iba do nôh. Z posledných síl sa prehodil cez zábradlie, býky utekali ďalej. Bežec skončil na nosidlách a sanitka ho odviezla do najbližšej nemocnice.
Medzi zranenými aj býk
Vari najnebezpečnejší úsek bol pred vstupom do koridy, kde je trať najužšia. Tam sa pred býkmi predralo mnoho bežcov. Menej triezvi akosi pozabudli, že sa nemôžu hrať na profesionálnych toreadorov. Štyroch preto so zraneniami na hlave a hrudníku odviezli do nemocnice. Celkovo sa počas prvého encierra zranilo takmer 20 bežcov. Prvú pomoc bolo treba poskytnúť 62 ľuďom. Raritou behu tohtoročného San Fermínu je zranený býk, ktorý nevybral zákrutu, pošmykol sa a narazil do dreveného valu. Nalomil si pravý roh a do koridy dobehol rozzúrený, ale provokácie davu a bežcov inteligentne ignoroval.
Po skončení encierra nasledovala ľudová veselica a omša venovaná svätému Fermínovi, mučeníkovi z Pamplony, ktorý je patrónom celej fiesty. V starom meste prebiehali už civilizovanejšie procesy. Iba málokde bolo možné zazrieť kričiaci dav. Európska mládež tu zostáva ešte jednu noc. Fiesta môže pokračovať.
JURAJ TOMAGA, Pamplona