BRATISLAVA - Podmienky na zotrvanie nezamestnaného v evidencii úradov práce sa od januára sprísnia. Nezamestnaný bude musieť aspoň raz za dva týždne prísť na úrad práce a preukázať, že si sám hľadá zamestnanie. Nepreukázanie hľadania zamestnania sa bude považovať za nespoluprácu s úradom práce a bude jedným z dôvodov na vylúčenie z evidencie. Vyplýva to z novely zákona o zamestnanosti, ktorá nadobudne účinnosť 1. januára 2003.
Nezamestnaní, ktorí sú v evidencii úradov práce a poberajú dávku sociálnej pomoci z objektívnych dôvodov, budú od januára povinní vykonávať prácu menšieho rozsahu pre obec, ak o to samospráva prejaví záujem. Ak nezamestnaný odmietne, úrad práce ho vyradí z evidencie a jeho sociálne dávky sa znížia na polovicu.
Z evidencie tiež vyradia tých nezamestnaných, ktorých orgány inšpekcie práce usvedčia z vykonávania nelegálnej práce. Občan vyradený z evidencie pre nespoluprácu s úradom práce alebo z dôvodu práce načierno, sa do evidencie opäť zaradí až po šiestich mesiacoch od vyradenia.
Za nespoluprácu s úradom práce sa bude považovať aj odmietnutie účasti na poradenstve a nástrojoch aktívnej politiky trhu práce, ako aj predčasné ukončenie účasti na týchto programoch.
Zmení sa aj financovanie niektorých nástrojov aktívnej politiky zamestnanosti, ktoré v súčasnosti dotuje v plnej miere štát. Na ich financovaní sa bude podieľať aj Národný úrad práce, účelová dotácia štátu už nebude povinná. Konkrétna suma príspevkov štátu na aktívnu politiku zamestnanosti sa bude každoročne schvaľovať v štátnom rozpočte.
Maximálna výška dávky sociálnej pomoci pre jednu rodinu bez ohľadu na počet jej členov dosiahne 10 500 korún. Občan, ktorý je v hmotnej núdzi zo subjektívnych dôvodov, bude od budúceho roka od štátu roka poberať najviac 1450 korún. Dávka pre plnoletého občana v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov bude predstavovať maximálne 2900 korún.
Zaopatrené neplnoleté dieťa od štátu dostane najviac tisíc korún a nezaopatrené dieťa maximálne 1600 korún. Do príjmov na posúdenie nároku na sociálnu dávku sa nebude započítavať príspevok na bývanie ani päťstokorunový príspevok, ktorý dostávajú absolventi škôl počas vykonávania absolventskej praxe. (sita)