Volá sa Barry Trotter, má dvadsaťjeden a ani po jedenástich rokoch ešte stále nedokončil čarodejnícku školu kúziel. Napokon, prečo by mal, keď mu knihy J. K. Rowlingovej priniesli slávu a milióny? Leňošenie však ukončia hollywoodski producenti, ktorí o celebrite medzi kúzelníkmi chystajú trhák. Na príkaz riaditeľa školy, ktorý sa desí množstva fanúšikov, má Barry nakrúcanie prekaziť. Vždy pripravení sú aj dvaja Barryho najbližší priatelia Ermína a Lon.
Tridsaťdvaročný americký humorista a publicista Michael Gerber prepadol príbehom škótskej autorky J. K. Rowlingovej, ktorých hrdinom je malý čarodejník Harry Potter. A keď sa vlani chystal do kín film podľa prvého dielu, prišiel s potterovskou satirou Barry Trotter a neautorizovaná paródia. Americkí nakladatelia sa z Trottera smiali - ale nervózne, lebo za srandou tušili žalobu.
Autor si tak nakoniec knižku musel vydať vo vlastnom náklade. Tento rok knihu napokon vydalo aj nakladateľstvo Gollancz. „Je to knižka pre fanúšikov, napísaná fanúšikom,“ hovorí Michael Gerber, ktorý predtým písal do časopisov Playboy i The New Yorker a redigoval vysokoškolský humoristický časopis The Yale Record.
Na takmer tristo stranách v sedemnástich kapitolách - z ktorej tá posledná má názov Áno, dospelosť smrdí, ale pomyslite na alternatívu - sa mu podarilo zľahčiť a „otočit“ všetky štyri doterajšie knihy potterovských príbehov. Kniha Kameň mudrcov tu vystupuje ako Magická sušienka, Z Tajomnej komnaty sa stal Tajomný nočník. „Všetko sa to začalo úspechom knihy Bored of the Rings? (Unudení prsteňom), ktorá paroduje Tolkienovu hrdinskú ságu Pán prsteňov a Hobita. Tú napísali na Harvarde Douglas C. Kenney a Henry N. Beard už roku 1969, ale úspech mala až po filmovej adaptácii,“ tvrdí Michael Gerber.
A ako Trottera prijali čitatelia? V Británii je to bestseller, v USA sa predalo päťdesiattisíc expemplárov, existuje tiež japonská, estónska a čínska verzia. Webovú stránku www.barrytrotter.com , kde je zavesená celá prvá kapitola, navštívilo už stotisíc ľudí.
„Jediné negatívne reakcie prišli od ľudí, ktorí po knižke siahli v kníhkupectve v domnení, že ide o skutočné príbehy Rowlingovej,“ poveda Michael Gerber. A občas vraj tiež dostane naštvané e-maily od osemročných detí, ktoré sú proti znesväteniu svojho idolu.
Ani autorka superúspešného originálu zrejme nie je proti. Jej agenti síce číhajú na každý prehrešok - či už ide priamo o ruský plagiát s hrdinkou Tanyou Grotter alebo iba podobne ladené obálky na inej detskej knižke, tentoraz však prižmúrili oči. „Je to pôvodná paródia, je to v poriadku,“ poznamenal hovorca z literárnej agentúry Christopher Little. Vie, o čom hovorí, a preto je spokojný. Jeho chránenkyňa sa v tomto roku stala najlepšie platenou ženou Británie. Príjmy 37-ročnej J. K. Rowlingovej dosiahli 48 miliónov libier, čo je šesťkrát viac než zárobok kráľovnej Alžbety II.