och vyžadovali aj kontrolu u prevádzkovateľov.
Za najcitlivejší osobný údaj považujú občania rodné číslo. To je podľa nového zákona zaradené do kategórie osobitných osobných údajov a spracúvať ho môže len ten, komu to povoľuje zákon alebo so súhlasom dotknutej osoby.
Mnoho ľudí sa v tejto súvislosti obrátilo na úrad so sťažnosťou, že pri každej transakcii v banke od nich požadujú rodné číslo. Husár zdôraznil, že sú proti vypisovaniu rodného čísla pri menších bankových operáciách. Národnú banku Slovenska preto už požiadali o prehodnotenie, či naozaj je potrebné pri takýchto transakciách získavať a spracúvať podrobnú identifikáciu. „Samozrejme, že platobných príkazov by sa to netýkalo,“ dodal.
Mnohé fyzické osoby - podnikatelia sa na úrad obrátili so sťažnosťou proti uvádzaniu rodného čísla na blokoch z registračných pokladníc. V tejto súvislosti rokovali so zástupcami ministerstva financií a daňového riaditeľstva.
Úrad rieši aj otázku, či môžu bytové družstvá poskytovať osobné údaje neplatičov realitným kanceláriám.
Husár pripomenul, že kópie úradných dokumentov (občianskych preukazov, zdravotných preukazov atď.) je možné spracovávať len so súhlasom dotknutej osoby, alebo ak to umožňuje osobitný zákon. Ak to osobitný zákon neumožňuje a osoba s tým nesúhlasí, potom je možné získať tieto údaje odpisom z úradného dokladu. Prevádzkovateľ nesmie dotknutej osobe, ak nesúhlasí s kopírovaním, odmietnuť službu alebo tovar. (sita)