Krik nadháňačov a štekot psov sa možno poslednýkrát v týchto dňoch ozýval v britských lesoch. Počas najvýznamnejšieho dňa v poľovníckom kalendári - 26. decembra - usporiadali ešte po celom Anglicku asi 300 honov na líšku, ale 50 000 jazdcov sa vydalo po stopách líšky možno poslednýkrát.
Dolná komora britského parlamentu má totiž už schválený návrh vlády na obmedzenie lovu líšok. Od nového roku by mali poľovníci požiadať o licenciu nezávislý tribunál a ten ju bude udeľovať veľmi skúpo: počet licencií je limitovaný a pravidlá sú prísne.
Ochrancovia zvierat považujú lov na líšky tradičným spôsobom, keď zviera zabíja poľovnícky pes, za vykričaný prípad krutosti na zvieratách. Stáročná tradícia honu na líšku je pritom súčasťou životného štýlu mnohých Britov, a to nielen s modrou krvou. V dôsledku zákazu lovu líšok so psom prídu o prácu tisíce ľudí, ktorí poľovačky zabezpečovali a pripravovali.
Členovia kráľovskej rodiny často naznačovali, že sa ich zákaz osobne dotkol - niektorí sa dokonca odvolávali na porušenie občianskych práv. Pod tlakom verejnej mienky však stúpenci lovu stratili v paláci svojho najvplyvnejšieho obhajcu. Kráľovná Alžbeta II. sa rozhodla zakázať svojmu synovi princovi Charlesovi usporadúvať hony na zver. „Kráľovná si myslí, že pokračovať v poľovačkách, kým väčšina poslancov a Britov k nim má odpor, by znamenalo zájsť príliš ďaleko,“ citoval denník Daily Mirror zdroj blízky panovníčke. Kráľovná si dokonca myslí, že Charles by sa mal tejto zábavy dobrovoľne zriecť, aj keby v nej mohol ďalej pokračovať so súhlasom úradov: nemal by totiž obchádzať „vôľu ľudu“ a tomu sa poľovačky nepáčia.
Následník trónu Charles, jeho synovia William a Harry a jeho priateľka Camilla Parkerová sa pravidelne zúčastňovali na poľovačkách neďaleko Highgrov, princovej rezidencie v západnom Londýne.
(tasr, čtk)