
Stúpenci kenského opozičného vodcu Mwaiho Kibakiho z Národnej dúhovej koalície čakajú na oficiálne vyhlásenie výsledkov volieb v hlavnom meste Nairobi. Tie potvrdili, že Kibaki sa stal tretím kenským prezidentom.
FOTO - TASR/EPA
V parlamentných voľbách, ktoré sa konali súbežne, získali jasnú väčšinu tiež strany opozičnej koalície.
Pre ekonóma Kibakiho (71) z Národnej dúhovej koalície (NARC) sa vyslovili viac ako tri milióny voličov. Kenyattu z doteraz vládnuceho Afrického národného zväzu Kene (KANU) podporilo len asi 1,5 milióna ľudí. Volebná účasť dosiahla 56 percent z 10,5 milióna registrovaných voličov. Podľa pozorovateľov z Európskej únie, ktorí mali dozor na priebeh hlasovania, boli voľby v Keni slobodné a transparentné. „Keňania mohli voliť celkom slobodne kandidáta, ktorého si vybrali,“ vyhlásil šéf skupiny pozorovateľov EÚ Anders Wijkman na tlačovej konferencii v Nairobi. „Tieto voľby znamenajú významný krok dopredu v procese rozvoja demokracie v Keni,“ dodal.
Kenyatta, ktorý mal v prezidentskom kresle nahradiť odstupujúceho Daniela Arapa Moia, priznal svoju porážku. Zároveň uznal, že Kibakiho víťazstvo znamená koniec 39-ročnej vlády Afrického národného zväzu Kene. „Prijímam voľbu ľudu a uznávam, že tretím kenským prezidentom sa stane Mwai Kibaki a ja ho vo funkcii budeme rešpektovať v súlade s ústavou krajiny,“ vyhlásil štyridsaťdvaročný Kenyatta pred novinármi a davom svojich stúpencov. Bývalý viceprezident a dlhoročný minister financií Kibaki sa v politike pohybuje pol storočia. Už dvakrát sa pokúsil získať prezidentské kreslo. Vo voľbách v roku 1992 skončil tretí a pred piatimi rokmi bol druhý, keď za odchádzajúcim Moiom zaostal o deväť percent hlasov. Renomovaný ekonóm Kibaki sa teší povesti čestného muža, čo zapôsobilo na voličov v krajine bojujúcej s korupciou. Pre Kibakiho tiež hrala skutočnosť, že jeho najvážnejší kandidát Uhuru Kenyatta bol všeobecne považovaný za neskúseného a nie príliš úspešného muža. (čtk)