Ľudia dajú remeselníkom nelegálne 6,5 miliardy, o rovnakú sumu štát príde aj pri iných službách BRATISLAVA – Na úplatky a služby zaplatené bez pokladničného bloku ročne minieme takmer 30 miliárd korún. Úplatky dávame najmä na súdoch, v nemocniciach a školách. Vyplýva to z prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky a odhadov Infostatu.
Ľudia dajú ročne len remeselníkom bez potvrdenky 6,5 miliardy korún, štatisticky teda každý z nás za takéto služby ročne nelegálne zaplatí 1300 korún. O približne rovnaké sumy štátny rozpočet prichádza aj na trhoviskách, v kaderníctvach a pri ďalších službách. Ďalšiu miliardu korún ročne minú ľudia na prepitné.
Odborníci tvrdia, že veľkosť sivej ekonomiky je 10 až 15 percent z hrubého domáceho produktu štátu a v tomto pomere sa nelíšime od susedov. „Rozsah je podobný ako v Českej republike,“ povedal analytik Unibanky Viliam Pätoprstý.
Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť vidí dve príčiny korupčného správania. Štát ešte stále príliš reguluje trhové vzťahy a podnikanie sa predražuje, „ďalšou príčinou je tradícia nedodržiavania pravidiel“. Tú sme zdedili ešte zo socializmu a hoci sú dnes pravidlá oproti minulosti logickejšie, „ľudia sú stále navyknutí ich obchádzať a obdivovať tých, čo to robia najšikovnejšie“, hovorí Salner.
Najhoršie je na tom zdravotníctvo. Štatisticky sú traja zo štyroch opýtaných presvedčení, že lekárov musia podplácať alebo vyhľadávať protekciu, aby o nich bolo lepšie postarané. Mladý chirurg z bratislavskej nemocnice, ktorý nechcel byť menovaný, rezolútne poprel, že lekári majú nepísané taxy za konkrétne zákroky. „Je to nezmysel. Lekárov považujú všetci za lumpov a pritom to vôbec nie je pravda,“ povedal.
Na druhom mieste je školstvo a hneď za ním justícia. Tieto dva rezorty si v porovnaní s predchádzajúcim rokom vymenili poradie. Ľudia považujú za nevyhnutné dávať úplatky najmä pri prijímacích skúškach na vysoké školy. Podľa údajov Infostatu minuli ľudia na úplatky v týchto rezortoch iba za tento rok 2,63 miliardy korún (o 200 miliónov menej ako v predchádzajúcom roku). Až 35 percent opýtaných priznalo, že dalo na týchto miestach úplatok. Dekan Právnickej fakulty v Bratislave Mojmír Mamojka však tvrdí, že systém prijímania je na jeho škole prepracovaný a takmer nekorumpovateľný.
Napriek nemilosrdnej štatistike však bolo v minulom roku iba niekoľko prípadov, keď sa v spomínaných rezortoch podarilo polícii odhaliť konkrétne prípady korupcie.
ROMAN PATAJ