
Obyvatelia Kene stáli v dlhých radoch, aby volili zmenu. FOTO- REUTERS
preto podporuje syna svojho v roku 1978 zosnulého predchodcu Joma Kenyattu, ktorý je kandidátom Afrického národného zväzu Kene (KANU). Uhuru Kenyatta však vyhlásil, že v prípade svojho víťazstva sa bude riadiť Moiovými radami. Moi deklaroval, že aj v budúcnosti chce byť politicky aktívny. Kenyatta sa prezentoval veľmi agresívnou predvolebnou kampaňou a podľa pozorovateľov by ešte mohol zamiešať karty.
Daniel Arap Moi je považovaný za posledného „veľkého muža“ Afriky. Tento pojem sa používa na označovanie afrických vodcov, ktorým sa podarilo vytvoriť okolo vlastnej osoby kult, a ktorí často využívali metódy kmeňových vodcov. Opozícia, združená v Národnej dúhovej koalícii, obviňuje Moiovu vládu z korupcie a zo zlého hospodárenia.
Favoritom opozície na prezidenta je 71-ročný Mwai Kibaki, ktorý bol v rokoch 1978-1988 Moiovým zástupcom. Jeho dúhová koalícia združuje desať strán, niekoľko bývalých členov KANU a štyroch prezidentských kandidátov, ktorí v roku 1997 neuspeli proti Moiovi. Kibaki sa v súčasnosti zotavuje zo zranení spôsobených autohaváriou. Preto svoj hlas vo voľbách odovzdával do volebnej urny, ktorú mu priniesli do jeho mercedesu.
Záujem kenských voličov o voľby bol obrovský. Krajina je v ťažkej ekonomickej kríze a Keňania chcú zmenu. Viac ako polovica z nich má totiž v súčasnosti k dispozícii menej ako dolár denne. Krajina je zmietaná aj etnickými spormi medzi jednotlivými kmeňmi. Tie vplývajú aj na nejednotnosť politickej opozície a umožňovali Moiovi držať sa tak dlho pri moci.
Parlamentné a prezidenstké voľby sú v poradí tretími slobodnými voľbami v histórii krajiny. Tieto voľby sa vyznačujú aj pomerne nízkym výskytom násilných incidentov. Agentúra AFP však infomovala o zavraždení jedného z prívržencov opozície na predmestí Kibery. Výsledky volieb sa dajú očakávať najskôr v pondelok.
(mik, tasr)