Iracké úrady s inšpektormi zatiaľ spolupracujú a opakujú, že to, že inšpektori doteraz nič nenašli, znamená, že USA a Veľká Británia klamali.
Bagdad včera vyhlásil, že splní sľub a dodá OSN zoznam svojich vedcov, ktorí sa podieľali na vývoji zakázaných zbraní. Mal by to urobiť do nedele.
Iraku sa však nepáči, že by ich mali vypočúvať v zahraničí. USA, ktoré stoja za takýmto návrhom, to odvôvodňujú obavami vedcov z nátlaku, ktorý by Irak na nich mohol vyvíjať. Inšpektori však tvrdia, že vedcov nemôžu donútiť, aby vypovedali v zahraničí, ak sami neprejavia záujem. BBC včera oznámila, že prvý výsluch irackého vedca v zahraničí sa uskutoční v najbližších dňoch. Bližšie informácie o mieste a presnom čase výsluchu však k dispozícii nebudú.
Podľa francúzskej agentúry AFP sa do oblasti Perzského zálivu blíži americká lietadlová loď USS Truman. Tá by sa podľa agentúry mohla zapojiť do prípadnej vojenskej akcie v zálive. Do začiatku januára budú v oblasti križovať štyri americké lietadlové lode.
Vysoký komisár OSN pre utečencov Ruud Lubbers včera uviedol, že vojna proti Iraku by spôsobila humanitárnu katastrofu. Vysoký komisár UNHCR v tejto súvislosti poukázal najmä na hrozby použitia bakteriologických a chemických zbraní. Podľa Lubbersa by si malo medzinárodné spoločenstvo ako svoju prioritu stanoviť prevenciu tejto vojny a malo by podporiť arabské krajiny, aby sa zúčastnili na zbrojných inšpekciách OSN v Iraku. (čtk, tasr)