Hillary Clintonová sa stáva čiernym koňom amerických demokratov. Ako čoraz vplyvnejšiu senátorku ju bossovia Demokratickej strany vybrali, aby odpovedala prezidentovi Georgeovi Bushovi na jeho tradičné sobotné vyhlásenie národu v rozhlase. Hillary sa tak dostáva do pozície hlavného opozičného lídra voči terajšiemu republikánskemu šéfovi Bieleho domu. Ide o jasný znak jej stúpajúcej autority. Po nedávnom odstúpení bývalého viceprezidenta Al Gora z možnej prezidentskej kandidatúry sa začína čoraz častejšie vravieť práve o nej ako o hlavnej kandidátke na prezidentský súboj v roku 2004.
„Je najlepším tovarom, aký teraz demokrati majú. Volá sa Clintonová, je celebritou. A demokrati teraz veľmi potrebujú niekoho, kto by dokázal zaiskriť, kto by im dodal pocit, že im ešte všetka šťava nevyprchala a že predsalen môžu získať viacej moci,“ vraví politický stratég Hank Sheinkopf.
A Hillary aj iskrí. Aj keď sa snaží ako senátorka za štát New York bojovať najmä za jeho farby, čoraz viac sa dostáva na celonárodné politické bojisko. Veľmi efektívne využíva bývalý štatút prvej dámy Ameriky, keď bola po boku manžela Billa osem rokov na slušnom výslní. Z jeho tieňa už vystúpila a teraz ide dopredu ako jasná politická hviezda.
Kým ešte Al Gore figuroval na najvplyvnejšej latke politického rebríčka demokratov, držala sa v úzadí. Aj vtedy sa však objavovali názory, že ak bude Al Gore kandidovať, tak si vezme Hillary za spolukandidátku na funkciu viceprezidentky. Hillary však mala vlastné predstavy o ďalšej politickej kariére. Dosť zreteľne vyhlasovala, že jej prioritou je dokončiť šesťročné senátorské obdobie a až potom sa poobzerať po vlastnom návrate do Bieleho domu. Realistickí prognostici odhadovali, že jej najlepší čas na prezidentskú kandidatúru by prišiel v roku 2008. Republikáni nepriamo odpovedali: V prípade, ak by sa Hillary ako prvá žena v americkej histórii veľmi seriózne začala uchádzať o najvyššie mocenské kreslo, postavili by vlastnú kandidátku v osobe Condollezee Riceovej, súčasnej Bushovej poradkyne pre národnú bezpečnosť.
To, že sa Al Gore zriekol možnej kandidatúry, situáciu v Demokratickej strane okamžite zmenilo. Za týchto okolností sa Hillary Clintonová ukazuje už ako najvhodnejší prezidentský kandidát demokratov pre voľby v roku 2004. V najnovších prieskumoch medzi voličmi demokratov dostala najvyššiu podporu spomedzi všetkých kandidátov: tridsať percent. Predbehla takých záujemcov o prezidentskú kandidatúru, akými sú John Kerry, Dick Gephardt, Tom Daschle či Joe Lieberman. Odvtedy Hillary začína čoraz viac rozprávať o tom, že pozná recept ako populárneho prezidenta Busha, ktorý bude určite na najvyšší post aj o dva roky kandidovať, pripraviť o kreslo. Či sa však napokon o dva roky voči nemu naozaj postaví, nie je teraz ešte isté, ale náznakov pribúda čoraz viac.
MICHAL HAVRAN