
Brigitte Boisselierová, šéfka firmy Clonaid, oznamuje novinárom, že sa narodil prvý klonovaný ľudský jedinec.
FOTO - REUTERS
jedincovi, ktorý sa nenarodil prirodzenou cestou splynutia vajíčka a spermie, ale umelou metódou nazvanou klonovanie. Metódou, keď sa ľudské vajíčko zbaví vlastného genetického materiálu a vloží sa do neho genetický materiál iného jedinca. Doteraz sa to podarilo u niekoľkých druhov zvierat a bolo len otázkou času, keď sa takéto vedecké bádanie, napriek všetkým etickým výhradám, upriami na človeka.
Dievčatko sa narodilo vo štvrtok cisársky rezom. „Pôrod prebehol veľmi dobre,“ uviedla Boisselierová. Eva je podľa jej slov klonom tridsaťročnej Američanky, miesto jej narodenia nebolo zverejnené. Clonaid nezverejnila ani žiadne podrobnosti o tomto náročnom experimente, pri ktorom predtým u zvierat odumierali stovky embryí, kým sa narodilo jedno živé, a aj z nich prežilo len málo. Aby spoločnosť čelila skeptikom, ktorí ihneď začali spochybňovať úspech klonovania človeka, poverila novinára Michaela Guillena riadením testov - nezávislí odborníci majú potvrdiť pravosť experimentu. Genetický materiál Evy a jej „matky“ musí byť totiž identický. Výsledok bude známy o osem až deväť dní.
Množstvo vedcov pravosť experimentu okamžite spochybnilo, ľudská veda vraj ešte nie je zrelá na klonovanie človeka. Pokrok v genetike už umožňuje poznať mapu ľudského genómu a na živočíchoch sa robia už dávno pokusy s kombinovaním genetického materiálu viacerých druhov. Aj keď ponecháme bokom etické otázky, väčšina vedcov je proti aplikácii známych technológií klonovania na človeka pre ich nedokonalosť a malú a pravdepodobnosť „vytvorenia“ zdravého jedinca.
Doteraz sa podarilo vyklonovať len päť druhov cicavcov s najviac päťpercentnou úspešnosťou. Narodeniu prvej klonovanej ovce Dolly predchádzalo 276 neúspešných pokusov.
Clonaid držala doteraz svoj výskum v tajnosti a vedecký svet nemal žiadnu možnosť presvedčiť sa o jej výsledkoch - preto vraj nie sú „dokázateľné“. Niektorí vedci dokonca tvrdia, že na klonovanie človeka ani nemá kapacity. Medzi prvými to spochybnil taliansky gynekológ Sevrino Antinori, ktorý ohlásil pôrod „svojej“ naklonovanej ľudskej bytosti na január.
Clonaid sa považuje za priekopnícku spoločnosť, ktorá sa snaží zbúrať tabu okolo klonovania človeka - vedeckej metódy, ktorú vraj ešte dnešná spoločnosť nie je pripravená prijať. Je navyše napojená na sektu raeliánov - založil ju v roku 1997 na Bahamách bývalý francúzsky novinár Claude Vorilhon, zakladateľ tejto sekty. Teraz si hovorí „Rael“ a tvrdí, že život na Zemi vytvorili mimozemšťania klonovaním pred 25 000 rokmi. Ľudstvo je teraz podľa neho zrelé, aby „pochopilo“ toto tajomstvo, a to ho vyzdvihuje na úroveň ich stvoriteľov a zároveň im dáva vidinu nesmrteľného života. Na svete má vyše 55 000 stúpencov. Taliansky gynekológ Antinori riadi svoj výskum s celkom inými motívmi - chce obdarovať deťmi neplodné páry.
Klonovaním sa zaoberajú aj rôzne etické výbory a politici, na mnohých miestach sa ho snažili zastaviť zákonmi. Niekde naopak povolili menej kontroverznú metódu klonovania na terapeutické účely. Pri nej klonované ľudské embryo odumiera ešte pred dvojtýždennou hranicou akceptovanou pre začiatok života ľudského jedinca. Klonujú sa len bunky niektorého orgánu.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ