Bratislava 27. decembra (TASR) - Zahraničnopolitické postavenie Slovenska v strednej Európe a otázka vstupu SR do EÚ a NATO je jednou z priorít výskumu v Ústave politických vied SAV od vzniku samostatnej SR pred desiatimi rokmi. Medzi dôležité výsledky v tejto oblasti patrí publikácia Štefana Šebestu Euroatlantické partnerstvo - NATO v dokumentoch 1990 - 1999.
Na tento prvý zväzok vydaný roku 2000 nadväzuje ďalší, ktorý vyšiel nedávno pod názvom Partnerstvo pre 21. storočie, jeho editorom je takisto Štefan Šebesta. Nová publikácia obsahuje dokumenty o NATO z rokov 1999 - 2001, medzi nimi napríklad o pôsobení aliancie na Balkáne, o jej vzťahu k tretím štátom, o príprave Slovenska na členstvo v NATO i o tom, ako aliancia čelí terorizmu po udalostiach z 11. septembra 2001. Projekt Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SEPA) na vydanie tejto knihy podporili Veľvyslanectvo Veľkej Británie a Severného Írska v SR, slovenské ministerstvá zahraničných vecí a obrany a SAV.
V súčasnosti odborníci pripravujú už tretí zväzok dokumentov o NATO z roku 2002, ktorý bude obsahovať aj materiály z nedávneho summitu Severoatlantickej aliancie v Prahe.
Medzi významné výsledky ústavu patrí aj vydanie publikácie Alexandra Dulebu Ukrajina a Slovensko: Geopolitické charakteristiky a medzinárodné postavenie Ukrajiny, implikácie pre Slovensko.
V rámci ďalšieho projektu - výskumu dejín politického myslenia na Slovensku a jednotlivých osobností slovenskej politiky - Ústav politických vied SAV vydal publikácie o Milanovi Hodžovi, o dr. Jozefovi Lettrichovi a ďalšie. Kniha Milan Hodža - štátnik a politik vyšla už v dvoch vydaniach v roku 1992 a 1994, pripravené je aj tretie, prepracované a doplnené vydanie.
Ústav sa zameriava okrem iného i na skúmanie stredoeurópskych národnostných vzťahov.
*ch pa
NNNN