
Študent žurnalistiky z Afganistanu Azim Farhadi hovorí, že s rasizmom sa u nás zatiaľ nestretol. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Počas ramadánu jedáva až po zotmení. „Potom je o piatej, ôsmej, desiatej…“ smeje sa jeho priateľka Jana, ktorá je Slovenka, takisto študuje žurnalistiku a je kresťanka. Korán však má už skoro celý prečítaný, na islam konvertovať nechce. Najväčší problém podľa Azima je, že v Bratislave nie je žiadna mešita: „Chalani zobrali do podnájmu nejaký sklad a tam sa modlia.“ Azim tam chodí iba cez veľké sviatky. Jeden býva krátko po ramadáne a druhý o niekoľko mesiacov neskôr, keď moslimovia oslavujú púť do Mekky. Inak sa modlí v izbe.
Ľudia sa ho na islam pýtajú, s rasizmom sa zatiaľ nestretol. Menší stret s políciou mal len po jedenástom septembri: „Deň po ňom ma zastavil policajt, keď som šoféroval. Dal som mu doklady, a keď videl napísané Afganistan, strašne škaredo na mňa zazrel a začal rozprávať, že čo sme to robili v Amerike.“
Azim sa dostal na Slovensko ako utečenec: „Prísť sem nie je vôbec žiadny problém,“ hovorí o prípadných teroristoch, ktorí na Slovensku sú alebo krajinou prechádzajú. O zadržaní Rabaha Kadriho hovorí, že je dôležité, aby sa písala pravda.
„Keď Američania bojovali v Afganistane proti Talibanu, tak v Pakistane zobrali niekoľko ľudí, ktorí neboli vôbec príslušníci al-Káidy. Nemyslím si, že takéto niečo sa bude diať na Slovensku,“ tvrdí. Pozná asi troch Slovákov, ktorí konvertovali na islam. Žien-moslimiek je na Slovensku údajne veľmi málo. Keď prídu do mešity, tak sa zdržiavajú v bočnej miestnosti. (mož)