regióne, na ktorých dochádza nielen ku kvalitným výkonnostným skúškam anglických plnokrvníkov, ale aj k stretnutiam turfmanov na vysokej spoločenskej úrovni.
K prestížnemu medzinárodnému postaveniu slovenských rovinových dostihov prispela aj tohtoročná sezóna, počas ktorej na bratislavskom pravom brehu Dunaja štartovala plejáda skvelých koní i špičkových svetových džokejov. V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že sa medzi nimi nestratili ani reprezentanti domácich stajní, ktorí z tridsiatich šiestich dostihov graded, listed a prvej kategórie vyhrali šestnásť, z nich tri boli klasické.
Skvelú športovú úroveň mal prestížny júnový medzinárodný míting Turf gala, ale najmä nedeľné popoludnie 27. júla, počas ktorého sa bežalo jubilejné desiate Slovenské derby a ďalšie významné dostihy. „Modrú stuhu“ získal nemecký Muscatsturm na chrbte so slávnym talianskym džokejom Lanfrancom Dettorim, ale osemtisíc divákov tlieskalo aj ďalšej jazdeckej hviezde Írovi Patovi Edderymu.
Aj záver sezóny bol impozantný. Postaral sa o to tretí ročník medzinárodného Stredoeurópskeho chovateľského pohára (27. októbra), na ktorom Pretty Princ (Stajňa Komáromi) zaznamenal pre slovenský turf premiérové víťazstvo.
Pod výborné výkony koní sa veľkou mierou podpísali ich tréneri a jazdci. Hviezdou sezóny bol Ladislav Kubišta z Kurtovho majera v Dúbrave pri Jablonici, ktorého zverenci vyhrali jedenásť špičkových dostihov, ale dobrú prácu odviedli aj Ramazan Tugušev, Samuel Sokol, Josef Břečka, Pavel Kalaš, Jaroslav Hanáček, Jaroslav Brečka, Ján Cagáň a ďalší. Zo slovenských jazdcov bol najlepší džokej Jaroslav Línek, ale dobrú prácu odvádzali aj Zdenko Šmida, Martin Cagáň a talentovaný, ešte len pätnásťročný žiak Lukáš Matuský. Naši jazdci sa však presadili aj v zahraničí: Katarína Barboríková okrem džokejského titulu získala aj druhé miesto v rakúskom šampionáte a Jozef Bojko medzi vyše dvesto jazdcami pôsobiacimi v Nemecku obsadil 8. miesto.
K pozitívam sezóny treba však prirátať aj dva exkluzívne predaje koní do zahraničia za lukratívne ceny. Za trojročného slovenského odchovanca Smarta (R.C. Malá Paka) zaplatil anglický kupec jeden milión korún a za štvorročného žrebca Nagara (Šenigla-Schmidt) záujemca zo Švajčiarska dokonca dva milióny korún.
JURAJ GRESSNER