Aké vlastnosti sú pre prácu v európskych inštitúciách najdôležitejšie?
„Samozrejmosťou musia byť výborné jazykové znalosti a odbornosť. Práca v inštitúciách má byrokratický charakter so všetkými výhodami a nevýhodami. Dôležitá je schopnosť vstrebať a analyzovať veľké množstvo informácií, rokovacie a prezentačné schopnosti a tiež schopnosť rýchlo sa prispôsobiť novému prostrediu, kultúre a práci v multikultúrnom prostredí.“
Komu by teda táto práca „nesedela“?
„Určite to nie je práca pre ľudí, ktorí chcú rýchlo urobiť kariéru alebo sú zvyknutí na prácu v dynamickom prostredí. Skôr je to pre tých, ktorí majú radi úradnícky typ zamestnania, kde sa vykonávajú zadané úlohy, všetky rozhodnutia musia prejsť často dlhými schvaľovacími konaniami. Ale nedá sa to úplne zovšeobecniť – ak niekto pôsobí na oddelení styku s verejnosťou, tak je jeho práca dynamickejšia a rôznorodejšia.“
Absolventi akých škôl majú najväčšiu šancu?
„Čím špecializovanejšia pozícia, tým špecifickejšie vzdelanie a prax sa vyžaduje. Najväčší záujem je o ľudí s právnickým a ekonomickým vzdelaním. Veľkú šancu majú absolventi významných európskych univerzít. Pri uchádzačoch zo Slovenska určite zaváži, ak absolvovali časť štúdia v zahraničí, napríklad v rámci programu Tempus alebo Erasmus.“
Ktorí absolventi majú menšiu šancu?
„Nedá sa povedať, že absolventi niektorých odborov alebo škôl majú menšiu šancu, alebo ju nemajú. Na pozície všeobecného charakteru, kde sa nevyžaduje prax, alebo len 1-2 roky, je požiadavkou len vysokoškolské vzdelanie. Pri výbere ľudí do inštitúcií sa hodnotí všetko, čím uchádzač vo svojom živote prešiel. Ak by aj absolvoval odbor, ktorý sa javí ako absolútne nepoužiteľný pre prácu v inštitúciách, ale neskôr absolvoval stáž v inštitúciách, ovláda niekoľko jazykov a podobne, bez problémov môže získať zamestnanie. Môj známy z Nemecka vyštudoval matematiku, počas štúdií pracoval v študentskej organizácii AEGEE (Európske študentské fórum), študoval v rámci programu Erasmus v Taliansku. Teraz pracuje v Európskej komisii a zodpovedá za jej informačné aktivity.“
Aká je v euroúradoch možnosť kariérneho postupu?
„Všeobecné pravidlo je, že sa postupuje v kariére každé dva roky. Absolvent univerzity bez praxe nastupuje na úroveň A8. Každý rok je jeho práca posudzovaná a hodnotená a ak je s ňou spokojnosť, zhruba po dvoch rokoch ho preradia do vyššej úrovne – A7. Obdobie sa predlžuje, ak dotyčný pracuje vo vyššej kategórii. V inštitúciách platí tiež pravidlo o rotácii. Približne vždy po piatich rokoch by zamestnanci mali byť preradení na iné oddelenie a pozíciu v rámci svojej úrovne a triedy.“
BARBORA TANCEROVÁ