v máji a júni 2001. Nahrávke dominuje sugestívny výkon barytonistu Falka Struckmanna, ktorý stelesňuje prekliateho a večne hľadajúceho Holanďana. Ďalej tu znie nádherný soprán Jane Eaglen v úlohe obetujúcej sa Senty. Čo treba zvlášť vyzdvihnúť, je perfektný výkon a zvuk Staatskapelle Berlin, bez ktorého by nahrávka nemala tie najvyššie parametre. Barenboim ako skúsený wagnerovský dirigent vyťažil zo svojich hráčov maximum a takto sa opäť prezentuje na vysokej úrovni firma Teldec patriaca do Warner Strategic Marketing.
* Iná skvelá nahrávka sa zrodila v štúdiu firmy RCA. Mladý dánsky sólista Nikolaj Znaider (v roku 1997 získal prvú cenu na husľovej súťaži kráľovnej Alžbety v Bruseli) sa tu predstavuje husľovými koncertami ruských skladateľov. Na cédečku znie husľový koncert č. 2, g moll od Sergeja Prokofjeva a Glazunovov koncert a moll, ako doplnok je nahraná známa Čajkovského Meditácia pre husle a orchester. Mladého huslistu sprevádza vynikajúci symfonický orchester Bavorského rozhlasu pod taktovkou známeho dirigenta Mariss Jansona. Nikolaj Znaider potvrdzuje svojím výkonom na cédečku a, samozrejme, koncertovaním na svetových pódiách, že sa stáva novou hviezdou.
* Nedávno firma Teldec vydala CD s nádhernou nahrávkou komornej tvorby dvoch velikánov. Poslucháči tu nájdu veľkolepé komorné dielo Ludwiga van Beethovena Septeto Es dur, op. 20 a sporadicky uvádzané dielo Wolfganga Amadea Mozarta Kvinteto Es dur KV 407 pre lesný roh, husle, dve violy a violončelo (Teldec, Warner Music). Nahrávku zrealizovalo známe komorné združenie Berliner Solisten, ktorého členovia sú vedúcimi hráčmi Berlínskej filharmónie. Nahrávka znesie to najvyššie ocenenie.
* Nebude na škodu, ak širokej verejnosti pripomenieme fakt, ktorý je známy v podstate iba hŕstke odborníkov. Je ním sté výročie narodenia vynikajúceho violončelistu Emanuela Feuermanna narodeného v roku 1902 v mestečku Kolomea na dnešnej Ukrajine. Zomrel ani nie štyridsaťročný v New Yorku na komplikácie po banálnej operácii. Patril medzi najväčšie zjavy interpretačného umenia, spoluúčinkoval so špičkami hudobného sveta, akými boli Rubinstein, Heifetz, Schnabel, Nedbal, Toscanini, Walter P. Hindemith a mnohí ďalší. My violončelisti môžeme byť vďační osudu, že sa zachovalo niekoľko nahrávok tohto veľkého inštrumentalistu. Feuermann ako prvý už v roku 1929 nahral violončelový koncert h mol, op. 104 od Antonína Dvořáka. A práve túto unikátnu nahrávku spolu s koncertom D dur od Josepha Haydna (z roku 1935) vydalo vydavateľstvo Naxos v edícii historických nahrávok. Je to veľmi kvalitné CD a navyše všetky generácie interpretov (nielen violončelistov) sa môžu z inerpretácie Feuermanna v mnohom poučiť.
Autor: JURAJ ALEXANDER(Autor je violončelista, člen Slovenskej filharmónie)