Vznik a poslanie nadácie
NOS – OSF je slovenská nadácia, ktorá vznikla v novembri 1992 s názvom Open Society Fund a v roku 1997 bola preregistrovaná podľa zákona o nadáciách na Nadáciu otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation.
NOS – OSF je jednou z početných neziskových nadácií založených americkým finančníkom a filantropom Georgeom Sorosom, ktorý v uplynulých dvoch desaťročiach založil desiatky nadácií – decentralizovanú sieť mimovládnych neziskových organizácií najmä v strednej a východnej Európe, v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, v juhovýchodnej Ázii, Afrike, Latinskej Amerike a Spojených štátoch. Nadácie majú spoločné poslanie – transformovať zatvorené spoločnosti na otvorené, ako aj chrániť a šíriť hodnoty existujúcich otvorených spoločností. Stanovené poslanie dosahujú prostredníctvom finančnej podpory a realizácie veľkej škály projektov zameraných v širokom zmysle slova na umenie a kultúru; na posilňovanie občianskej spoločnosti; hospodársky rozvoj a reformu; vzdelávanie na všetkých úrovniach a v rôznych oblastiach; ľudské práva so špeciálnym zameraním na práva marginalizovaných skupín; právnu reformu a verejnú správu; médiá a informácie vrátane vydavateľskej činnosti; elektronickú komunikáciu, podporu knižníc a verejné zdravie.
O otvorenej spoločnosti
Na fundamentálnej, filozofickej úrovni sa pojem otvorenej spoločnosti opiera o priznanie skutočnosti, že ľudia konajú na základe nedokonalého poznania a nikto nemá konečnú pravdu. V praxi otvorenú spoločnosť charakterizuje rešpektovanie zákonov, ľudských práv, menšín a menšinových názorov, rozdelenie moci, trhové hospodárstvo, v ktorom ekonomika a vláda fungujú oddelene, a silná občianska spoločnosť. V širokom zmysle slova je otvorená spoločnosť opisom pozitívnych aspektov demokracie.
Programy NOS – OSF podľa pôvodu svojho vzniku a šírky záberu
Národné programy – v rámci národných programov sú udeľované granty a realizované aktivity, ktoré napomáhajú proces demokratizácie a budovania otvorenej spoločnosti na Slovensku. Národné programy tvoria jadro činnosti nadácie a vyplývajú z miestnych potrieb a priorít.
Celosieťové programy – odzrkadľujú potreby viacerých krajín, alebo celej siete, sú väčšinou administrované v Open Society Institute v New Yorku alebo v Open Society Institute Budapest a realizované v spolupráci s národnými nadáciami. Ich cieľom je sprostredkovať unikátne skúsenosti a odskúšané postupy pri riešení problémov v konkrétnych oblastiach a iniciovať medzinárodnú spoluprácu a koordináciu.
Národné aj celosieťové programy sa realizujú prostredníctvom operačných a grantových aktivít, ktoré sa obyčajne v rámci jednotlivých programov dopĺňajú tak, aby napomáhali napĺňanie misie a cieľov NOS – OSF.
Priority nadácie v roku 2002:
– Podpora demokracie a demokratických inštitúcií,
– Vzdelávanie,
– Ľudské práva a menšiny,
– Udržateľnosť tretieho sektora a medzisektorová spolupráca medzi neziskovými a ziskovými organizáciami a verejnou správou.
Január – november 2002
V rámci podpory občianskej spoločnosti boli podporené granty a realizované aktivity za viac než 1 000 000 USD.
Podpora reformy vzdelávania je dlhodobou prioritou Nadácie otvorenej spoločnosti. Za prvých jedenásť mesiacov tohto roku boli na grantové a operačné aktivity v oblasti vzdelávania vynaložené prostriedky vo výške vyše 600 000 USD.
Na podporu právnej reformy a podporu základných práv a moderných demokratických inštitúcií bolo vynaložených vyše 150 000 USD a na podporu reformy verejnej správy tiež 150 000 USD.
Na granty a operačné aktivity v oblasti verejného zdravia NOS – OSF do novembra vynaložila takmer 250 000 USD.
Projekty zamerané na zvýšenie vzdelanostnej úrovne, zlepšenie sociálnej a ekonomickej situácie Rómov na Slovensku dostali finančnú podporu viac ako 150 000 USD.
Program Ženy v spoločnosti, ktorý sa snaží zlepšiť povedomie verejnosti v oblasti ľudských ženských práv a prispievať tak ku potrebnému scitliveniu slovenskej spoločnosti v rodovej problematike, vynaložil na granty a aktivity vyše 100 000 USD.
V oblasti Spoločnosť a informácie, do ktorej patria knižničné a vydavateľské programy, bolo vynaložených 70 000 USD.
Na podporu medzinárodnej spolupráce bolo minutých 26 000 USD.
V roku 2003 bude nadácia pokračovať vo svojich aktivitách s cieľom podporiť rozvoj otvorenej spoločnosti na Slovensku. Bližšie informácie nájdete na našej webstránke: http://www.osf.sk
Kolektív Nadácie otvorenej spoločnosti Vám želá veľa šťastia a pracovných úspechov v novom roku.
Kontaktné adresy:
NOS – OSF Bratislava, Baštová 5, 811 03 Bratislava 1, tel.: 02/5441 69 13, 5441 47 30, fax: 02/5441 88 67, e-mail: osf@osf.sk, http://www.osf.sk.
NOS – OSF Prešov, Weberova 8, 080 01 Prešov, Tel./fax.: +421 51 7732 469, E-mail: osf.presov@ nextra.sk