
Pápež Ján Pavol II. tento rok celebroval ako najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi už 25. polnočnú omšu. Agentúra AFP poznamenáva, že na 82-ročnom duchovnom sa stále výraznejšie prejavuje únava a telesné neduhy. Veľké úsilie musí vynakladať aj na prednes svojich prednášok, ktoré sú stále kratšie. Utrpenie, ktoré mu spôsobuje Parkinsonova choroba a bedrová protéza, sa už nedá zakrývať. Stále výraznějšie sú aj následky zranenia, ktoré utrpel pri atentáte v roku 1981 a ktoré sa nepodarilo odstrániť ani niekoľkými operáciami.
FOTO – TASR/AP
VATIKÁN – Unavený a krehký pápež Ján Pavol II. v stredu vo svojom vianočnom posolstve urbi et orbi (mestu a svetu) varoval pred nebezpečenstvom, ktoré by mohla znamenať vojna proti Iraku.
„Vianoce sú mystériom mieru. Z betlehemskej jaskyne vzišlo posolstvo celému svetu, aby nepodľahol nedôvere, podozrievaniu a nedostatku sebadôvery, hoci tragický fenomén terorizmu zvyšuje neistoty a obavy,“ povedal pápež.
Posolstvo obsahovalo aj naliehavú výzvu na mier na Blízkom východe. Pápež naliehal na veriacich zhromaždených na vatikánskom Svätopeterskom námestí a prostredníctvom televízneho prenosu do 50 krajín celého sveta, aby sa zasadili o nastolenie mieru.
„Veriaci všetkých náboženstiev, rovnako ako ľudia dobrej vôle zabráňte všetkým prejavom neznášanlivosti a útlaku, zapojte sa do budovania mieru; predovšetkým vo Svätej zemi, aby sa konečne zastavila neplodná špirála slepého násilia,“ apeloval pápež.
Upozornil, že je nevyhnutné „na Blízkom východe vyničiť všadeprítomnú nenávisť konfliktu, ktorému možno zabrániť spojeným úsilím všetkých ľudí“.
Izraelčanom a Palestínčanom pripomenul nutnosť nastoliť vzájomný mier.
Pápež vo svojom posolstve hovoril aj o Afrike, „kde zúria ničivé hladomory a neľútostné boje“, hoci na tomto kontinente už vidí aj náznaky optimizmu. Vianočný mier želal aj Latinskej Amerike, Ázii a ďalším častiam sveta, „kde politické, hospodárske a sociálne krízy ohrozujú pokoj rodín a národov“.
Hlava rímskokatolíckej cirkvi potom všetkým veriacim zaželala požehnané a pokojné sviatky v 62 jazykoch, okrem iného aj po slovensky.