h týždňoch často podniká krátke akcie na jej území. Pásmo Gazy je dnes prakticky odrezané od okolia a včerajším opatrením Izrael obmedzil aj pohyb v rámci nej. Opatrenie bolo reakciou na piatkové zabitie rabína zo židovskej osady v pásme Gazy.
Spojené štáty včera v BR OSN vetovali rezolúciu navrhovanú Sýriou, ktorá mala odsúdiť Izrael za zabitie troch zamestnancov agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom UNRWA. Návrh rezolúcie vyjadroval „hlboké znepokojenie“ nad smrťou zamestnancov OSN a žiadal Izrael, aby sa zdržal „nadmerného a neprimeraného používania sily“. Sýria odmietla Američanmi navrhovaný kompromisný návrh vypustiť zmienku o „neprimeranom nasadení sily“ a len všeobecne vysloviť poľutovanie nad zabíjaním a deštrukciou.
Brit Iain Hook z UNRWA bol zabitý počas izraelskej operácie v Džaníne, keď si izraelskí vojaci zmýlili jeho mobilný telefón so zbraňou. Dvaja palestínski zamestnanci UNRWA boli zastrelení spolu s ďalšími ôsmimi Palestínčami 6. decembra v utečeneckom tábore Búrajdž. Medzinárodné snahy na urovnanie konfliktu zatiaľ nepokročili ďalej, kvarteto v noci na sobotu nezverejnilo dlho pripravovaný časový plán, ktorý má vyústiť do vytvorenia palestínskeho štátu v roku 2005. Skupina medzinárodných aktérov v konflikte na Blízkom východe - USA, Rusko, EÚ a OSN - vydala na záver schôdzky vo Washingtone iba výzvu na okažité prímerie. Spojené štáty trvali na tom, aby bol medzinárodný plán zverejnený až po izraelských parlamentných voľbách 28. januára.
Kľúčovým bodom v pláne sú palestínske voľby, v ktorých by si mali Palestínčania zvoliť nové vedenie podľa predstáv USA a Izraela „neskompromitované terorizmom“. Palestínčania včera definitívne rozhodli o ich odklade. Nie je podľa nich možné usporiadať voľby v situácii, keď má izraelská armáda obsadené okrem Jericha a pásma Gazy prakticky celé územie palestínskej samosprávy. Pôvodne palestínsky vodca Jásir Arafat vypísal voľby na 20. januára. (čtk, kl)