BRATISLAVA – Hlasovanie o novele ústavy na budúci týždeň bude pripomínať dramatické chvíle v parlamente z roku 1992. Vtedajšia koalícia na čele s HZDS rozhodla, že poslanci v priamom televíznom prenose po jednom a postojačky vyjadria svoj postoj k prijímaniu ústavy. Najmä poslanci KDH, ktorí vtedy zdôrazňovali, že sú proti navrhovanému zneniu ústavy, sa ocitli pod veľkým spoločenským a mediálnym tlakom.
História sa bude opakovať, ale tentoraz z vôle dnešnej koalície. Tá rozhodla, že o novele ústavy sa bude hlasovať tým istým spôsobom, teda po jednom a možno aj postojačky. Viacerí oslovení poslanci koalície však tvrdia, že nejde o odvetu, ale o zdôraznenie slávnostnosti chvíle.
Poslanci opozície zasa hovoria, že im ani takéto verejné odmietnutie novely ústavy nijaký šok nespôsobí.
„Nikto z koalície nemá záujem opakovať dávne divadlo. Naším úsilím je vytvoriť čo najlepšie podmienky, aby nedošlo k omylu,“ povedal Peter Kresák z SOP. Na schválenie ústavy treba aspoň 90 hlasov a koalícia sa pohybuje práve na tejto ústavnej hrane. Prípadná chyba či ochorenie poslanca by mohli schválenie novely ústavy načas oddialiť.
Poslanec Robert Fico vníma takýto spôsob hlasovania trochu ako nátlak: „Mnohým bude možno nepríjemné postaviť sa a povedať: Som proti tejto novele ústavy. Ale už nie je doba ako v roku 1992. Ak si však niekto myslí, že takto dostanú opozičných poslancov do pasce a verejnosť bude na nich nahnevaná, je to hrubý omyl. Nemajú ani poňatia, čo je verejná mienka.“
Poslanec HZDS Vojtech Tkáč povedal, že pôjde o príklad, keď „dlhodobý pobyt v ústavnej väčšine ničí mozgové bunky a slušnosť“. Podľa Tkáča v roku 1992 šlo o niečo iné – o vznik slovenskej štátnosti.
Ďalší poslanec HZDS Sergej Kozlík povedal, že sa z hlasovania o novele ide urobiť bublina.
Predseda SMK Béla Bugár si nemyslí, že ide o vydieranie opozície: „Nie je skôr vydieraním vyvolávať celý týždeň protimaďarské nálady? Však o tom bude priamy prenos z parlamentu. Keď už, treba to dokončiť.“ Jeho stranícky kolega Miklós Duray má iný názor. Pre rádio Twist povedal, že radšej odíde z miestnosti, než by mal hrať divadlo a vstávať pri hlasovaní.
Poslanec SDĽ Milan Ištván je za jednotlivé aklamačné hlasovanie, lebo pri najvýznamnejšom zákone štátu je to namieste. „Ten zvyk uviedli do praxe oni, takže predpokladám, že budú radi, keď sa tak bude hlasovať,“ povedal Ištván na adresu opozície.
IGOR STUPŇAN