BRATISLAVA - Hospodársky rast otočil trojročný nepriaznivý vývoj nezamestnanosti. Situácia by sa mala do roku 2006 výhľadovo zlepšovať ďalej, zhodujú sa analytici. Podľa včera zverejnených štatistík úradov práce bolo v novembri bez zamestnania okolo 450-tisíc ľudí, čo predstavovalo mieru nezamestnanosti 16,75 percenta.
„Jadrová nezamestnanosť očistená od vplyvu verejnoprospešných a sezónnych prác bola 17,4 percenta. Je to najmenej za posledné tri roky,“ vyčíslil situáciu na trhu práce hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Podľa neho môže za zlepšenie hlavne pribúdanie pracovných miest v privátnom sektore. „Firmy dnes zamestnávajú asi o tri percentá viac ľudí ako vlani,“ doplnil Tóth.
Dlhodobý pokles nezamestnanosti bude pokračovať aj v budúcom roku. „Verím, že zlepšeniu situácie pomôže aj nový Zákonník práce. Ak ho vláda schváli, zvýši sa flexibilita trhu práce,“ vyhlásil šéfekonóm Slovenskej sporiteľne Martin Barto. Pokles nezamestnanosti by však mohlo spomaliť očakávané prepúšťanie vo verejnom sektore. „Pôjde hlavne o školy, nemocnice a krajské úrady,“ naznačil Tóth.
Očakávaný pokles nezamestnanosti tak bude závisieť od toho, či tvorba pracovných miest privátnej sfére prevýši prepúšťanie vo verejnom sektore. Barto: „Zamestnanosť by mala rásť v službách a priemysle - hlavne elektrotechnickom a automobilovom. Slovensku by celkom určite pomohla zvažovaná výstavba nového spoločného závodu automobiliek Peugeot a Citroen v Trnave. Na to by bolo naviazaných aj veľa dodávateľských firiem.“
Tóth z ING Bank však naznačil, že na tvorbu nových pracovných miest v sektore služieb by mohol negatívne vplávať očakávaný pokles domáceho dopytu v súvislosti s prijatým novoročným balíčkom ekonomických opatrení. Ľudia budú totiž na služby míňať menej, a podnikateľom v tomto odvetví by to mohlo prekaziť expanzívne plány spojené s tvorbou nových pracovných miest.
Miera nezamestnanosti, ktorú včera zverejnili úrady práce, sa výrazne líši od čísel prezentovaných Štatistickým úradom. Štatistika napríklad hovorí, že priemerná nezamestnanosť bola v treťom štvrťroku 18,2 percenta, údaje z úradov práce však hovoria o priemernej nezamestnanosti na úrovni 17,7 percenta. „Čísla z úradov práce považujem za smerodajnejšie. Pri štatistickom zisťovaní u reprezentantov štatistickej vzorky totiž môže dôjsť k výraznej chybe v súvislosti s verejnoprospešnými prácami,“ uzavrel Tóth.