BRATISLAVA - Ministerstvo privatizácie vydalo v predošlom funkčnom období aj rozhodnutia, ktoré neboli v súlade s platnými zákonmi. Pri transformácii zdravotníckych zariadení došlo tiež k pochybeniam zo strany ministerstva zdravotníctva. Vyplýva to zo vyšetrovania Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
Úrad preveroval, či ministerstvá postupovali podľa transformačného zákona a zákona o prevode majetku štátu na iné osoby. „Tieto zákony boli v príslušných prípadoch porušované,“ povedal predseda úradu Jozef Stahl.
Výsledky kontrol dostalo ministerstvo hospodárstva, ktoré prebralo aj kompetencie privatizovať. Nápravu má minister Robert Nemcsics navrhnúť do 15. januára.
Podľa jeho hovorkyne Kataríny Ševčíkovej, je jednou z možností novelizácia transformačného zákona.
Príkladom, kde zákon porušili obidve ministerstvá je transformácia Gynekologicko-pôrodníckej nemocnice na Partizánskej ulici v Bratislave. Cez oba rezorty „prekĺzol“ projekt transformácie, ktorý nespĺňal zákonné podmienky. Projekt sa dostal až na vládu, ktorá ho schválila. Minulý týždeň svoje rozhodnutie zrušila.
V prípade Nemocnice s poliklinikou v Bardejove nebol štandardne ohodnotený vklad majetku štátu. Pri Poliklinike vo Veľkých Kapušanoch zasa ministerstvo zdravotníctva zverejnilo v Obchodnom vestníku, že bol vypracovaný projekt transformácie ešte predtým, ako sa tak stalo. Projekt nakoniec predložil jediný záujemca a to dokonca v čase, keď ešte právne nevznikol.
Návrh na vydanie rozhodnutia bol postúpený do vlády a tá ho schválila.
K vyšetrovaným prípadom patril aj Výskumný ústav zváračský, kde NKÚ našiel nedostatky, ktoré ale nebránia ukončeniu privatizácie.
Jedna z príčin vylúčenia záujemcu Prvá zváračská bola nejasná akcionárska štruktúra firmy. Výberová Komisia nesúhlasila ani s navrhnutým krytím kúpy. Ďalší neúspešný záujemca Slovreal mal slabé skúsenosti v oblasti a väčšiu časť ústavu chcel prenajímať. Tieto závery NKÚ nespochybnil. Vyčíta však, že komisia vylúčila možnosť, aby peniaze na kúpu mohli poskytnúť aj tretie osoby až v priebehu súťaže.
Tým došlo k zmene už vyhlásených podmienok. To sa stalo aj v prípade SAD Zvolen. Nejasne boli tiež podľa NKÚ stanovené podmienky na krytie kúpy akcií SAD Nitra. Tu výberová komisia zároveň podľa výsledkov kontroly nezohľadnila finančne najvýhodnejšiu ponuku.
V prípade Špecializovaného liečebného ústavu chronických chorôb v Limbachu komisia prijala ponuku jediného záujemcu, aj keď neposkytol doklady o odbornosti. Finančné krytie preukázal záujemca až po termíne. Ministerstvo privatizácie však ponuku napriek tomu bez prerokovania vo výberovej komisii predložilo do vlády. Tá ju schválila.
Na zvláštnu zhodu okolností upozorňuje NKÚ pri privatizácii Národného ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb v Bratislave. Ministerstvo zdravotníctva najprv ponuku teraz už víťazného záujemcu odmietlo.
Nespĺňala totiž podmienky na poskytovanie odbornej starostlivosti. Ešte v ten istý deň bolo však z rezortu zdravotníctva poslané na ministerstvo privatizácie nové stanovisko. Tentoraz už v prospech tohto záujemcu.
TOMÁŠ KURTANSKÝ