
Gene Hackman (vpravo) v jednej zo svojich oscarových rolí - ako detektív Jimmy ‘Popeye‘ Doyle vo Francúzskej spojke. Na fotografii spolu s Royom Scheiderom. FOTO - UNIVERSAL HOME VIDEO
Je najspoľahlivejším zloduchom hollywoodskeho filmu. Jeho tvár je zjazvená vyvrheľom v Beattyho Bonnie a Clyde, podlým policajtom vo Friedkinovej Francúzskej spojke, skorumpovaným šerifom v Eastwoodových Nezmieriteľných. Svoje ruky veľmi rád držal na koltoch zavesených pekelne nízko (Rýchlejší než smrť, Wyatt Earp), inokedy sa s ľahkosťou pohyboval v právnických trileroch (Firma, Porota), minulý rok sa zase snažil rozbiť svoju škatuľku a zahral si nervózneho otca v zvláštnej rodinke Tenenbaumovcov.
Výsledok? Dva Oscary, tri nominácie na cenu amerických akademikov, zopár Zlatých glóbusov, Strieborný medveď z Berlína. Uznanie kritiky, nadšenie publika. Dokopy vyše 90 filmov, ktoré hovoria: Aj v slabom filme to dokázal zahrať. Dnes sa už sedemdesiatdvaročný Gene Hackman obzerá za seba. V rámci odovzdávania Zlatých glóbusov dostane 19. januára 2003 čestnú cenu Cecila B. DeMilla za celoživotné dielo.
Cesta za americkým snom
V mladosti bol priplachý na to, aby začal s herectvom, a dokonca aj na to, aby si dohovoril rande. V spomienkach je letmé zamávanie otca, ktorý opustil rodinu po hospodárskej kríze. ,,Možno som hercom práve pre to otcovo gesto. Pretože bolo také výstižné. A práve to je podstata herectva.“
Hľadal útočisko v americkej námornej pechote. Slúžil v Šanghaji, Japonsku a na Havaji. Potom hľadal svoje miesto a zatúlal sa do Kalifornie. Dostal sa až do hereckej školy, kde stretol Dustina Hoffmana. Učitelia vyhlásili, že ich úspech v budúcnosti je ,,veľmi málo pravdepodobný“, a preto odišli do New Yorku. Našli si malý podnájom, v ktorom Hoffman spával na dlážke. Gene Hackman hrával malé úlohy na Broadwayi a popritom pracoval ako predavač sódovky, obuvi, špeditér nábytku, čašník, šofér kamiónov a vrátnik. Zoznámil sa s bankovou pokladníčkou Fay Maltesovou, s ktorou má tri deti.
Roku 1964 dostal malú, ale podmanivú rolu vo filme Lilith s idolom žien Warrenom Beattym.
Koniec? Kdeže!
Išiel od filmu k filmu, niekedy robil aj tri ročne. Kolegovia ho pre zdrvujúce tempo nazvali „filmový hurikán“. Dostal sa do elitnej spoločnosti Hollywoodu, hoci nikdy neprelomil magickú hranicu 20 miliónov dolárov za film. Producenti však vedia, že spolu s ďalšími veteránmi Jackom Nicholsonom, Dustinom Hoffmanom či Clintom Eastwoodom dokáže spoľahlivo zaplniť kinosály.
Neprajníci tvrdia, že Hackman ako herec zomrel v roku 1992 - postavou šerifa Little Big Daggetta. Odvtedy je to vraj už rutina. Jeho dlhodobý priateľ vyhlásil: ,,Gene berie za svoju prácu veľa peňazí - a vy dostávate za svoje peniaze veľkú protihodnotu. Nič lepšie sa už o človeku nedá povedať, či ide o čašníka, alebo o herca.“
Gene Hackman už štrnásť rokov žije v mestečku Sante Fe, ďaleko od žiarivých svetiel Hollywoodu. Keď nenakrúca, maľuje impresionistické obrazy a nedávno napísal aj dobrodružný román. Pred rokom dokonca ohlásil koniec hereckej kariéry. „Som vo veku, keď treba odpočívať a radovať sa zo všedných vecí. Posledný rok bol pre mňa veľmi náročný, pracoval som na troch filmoch a cítim sa unavený,“ povedal pre CNN. Nikto mu však neverí.
Už budúci rok je avizovaný jeho ďalší film - The Runaway Jury (Cela smrti), čo podľa románovej predlohy Johna Grishama nakrúca Gary Fleder. Má sa tu objaviť aj kolega z privátu - Dustin Hoffman. „Mohol som odmietnuť?“ pýta sa Hackman. „Kdeže!“