BRATISLAVA - Minister vnútra Vladimír Palko chce policajtom znovu prikázať, aby nosili menovky. Novela zákona, ak ju parlament schváli, by mala platiť od prvého apríla a počíta aj s povinným priznaním majetku policajtov. Palko pri nej ráta aj s podporou opozície.
Hlavnou úlohou menoviek je znížiť korupciu v polícii. „Je ťažšie dávať úplatok policajtovi, ktorý má menovku a takisto je ťažšie zobrať úplatok, ak nastavujem aj svoje meno.“ Minister si uvedomuje, že nie všetci policajti budú menovkami nadšení. Riaditeľ aj zástupca krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave sa k menovkám odmietli vyjadriť.
Menovky najprv zaviedol minister Ladislav Pittner. Ivan Šimko ich zrušil, lebo menovky považoval za nedôstojné a policajti tvrdili, že im s nimi hrozí väčšie nebezpečenstvo. Podľa Palka to odhalilo, že v polícii existuje strach. „Nie je možné, aby sa policajti báli nasadiť celú svoju osobnosť v zápase s kriminálnym prostredím,“ povedal.
Vyzval policajtov, aby ohlásili nadriadenému každú vyhrážku. Ak by mal policajt pocit, že ho nadriadený nechce chrániť, bude sa môcť obrátiť na mňa, povedal Palko. Nadriadený bude potom potrestaný.
Palko už prvú menovku ukázal novinárom - bolo na nej jeho meno. Pri prvom zavedení menoviek ich bolo vyrobených asi 15-tisíc. Policajti si ich potom mohli za trinásť korún na pamiatku odkúpiť. Spolu by mali menovky rezort vnútra stáť asi milión korún, použijú sa už aj tie vyrobené.
Menovky by mali nosiť príslušníci dopravnej, poriadkovej a hraničnej a cudzineckej polície.
Majetkové priznanie bude musieť podať každý policajt pri nástupe do služby, funkcionári každoročne a po výzve ministra hocikto v polícii. „Veľmi demoralizuje spoločnosť, keď v niektorých mestách vidieť policajtov s majetkom, ktorý evidentne nemohli nadobudnúť poctivo,“ tvrdí Palko.
(mož)