
Putin hovoril k svojim Rusom. Nie všetkých to zaujímalo. FOTO - REUTERS
Ruský prezident Vladimir Putin včera už druhýkrát vo svojej praxi usporiadal „tlačovú konferenciu“ pre svojich občanov. V živom vysielaní dvoch štátnych televíznych kanálov a dvoch rozhlasových staníc viac než dve a pol hodiny odpovedal na otázky zo všetkých častí Ruska.
Zo zhruba 1,5 milióna otázok odpovedal na päťdesiat, sľúbil ale, že sa ani jedna „nestratí.“ Rozhovor sa začal netradične. „A čo bude s čajom?“ povedal namiesto pozdravu, keď prišiel do štúdia.
Po prvý raz sa rozhovor Putina s občanmi konal vlani na Štedrý deň a kremeľskí imagemakeri ho hodnotili mimoriadne dobre. Prezident vtedy odpovedal na 47 otázok zo zhruba pol milióna.
Záujemcovia mohli posielať svoje otázky internetom a volať na záznamník. Prišlo 1,4 milióna otázok. Niekoľkým zmrznutým obyvateľom zhromaždeným v zasnežených ruských regiónoch sa podarilo položiť otázku v živom vysielaní prostredníctvom telemostov. Pár šťastných mohlo s prezidentom hovoriť telefonicky.
Otázky i pýtajúci sa boli tento rok starostlivo vyberaní a žiadna „nežiaduca otázka“ nezaznela. Niektorí vyvolení mali ale problém, aby pred kamerou vyslovili kostrbaté formulácie, ktoré sa zjavne museli naučiť na pokyn usporiadateľov akcie.
Ľudia sa sťažovali na zlé životné podmienky, na zimu v bytoch, na drahé uhlie a chleba, na falošné lieky v lekárňach, na nízke výplaty vojakov či na veľkú záťaž školákov.
Prosby o pomoc na rozdiel od minulého roka neboli príliš konkrétne. Kremeľ tak zrejme nebude musieť zavádzať plyn na dedinách ako po minuloročnom dialógu prezidenta s dedinčanmi zo Stavropoľského kraja.
Niekoľko otázok sa týkalo Čečenska. „Zlý mier je lepší než dobrá vojna. Vždy sme z toho vychádzali. Rokovanie je samozrejme cesta k urovnaniu. Otázkou ale je, s kým a o čom rokovať,“ povedal Putin.
Ľudia sa pýtali aj na bezpečnosť a na to, ako sa mohlo stať, že ozbrojené komando obsadilo v centre Moskvy divadlo. Prezident odpovedal, že v Moskve sa denne nachádzajú tri milióny návštevníkov a že všetkých ustrážiť nemožno. Pripomenul stalinské časy, keď na poriadok dohliadali zvláštne jednotky SMERŠ (smrť špiónom). V súčasnosti podľa neho nejde zaviesť podobné opatrenia.
ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk, Moskva