Taktika spálenej krajiny predpokladá zapálenie ropných polí, likvidáciu potravín a elektrární s cieľom vytvoriť humanitárnu krízu veľkého rozmeru a obrátiť svetovú verejnú mienku proti Spojeným štátom. O irackom pláne v stredu večer informovali americké televízne stanice s odvolaním na nemenované zdroje zo spravodajských služieb.
Taktika sa zakladá na skúsenosti z vojny v Perzskom zálive v roku 1991, keď Spojené štáty po zásahu bunkra s civilistami v Bagdade dočasne zastavili ďalšie bombardovanie. Zapálenie ropných polí si Iračania vyskúšali pri ústupe z Kuvajtu.
Spravodajské služby nepochybujú, že prezident Saddám Husajn nasadí aj zbrane hromadného ničenia už na samom začiatku konfliktu, ak dospeje k presvedčeniu, že pád je neodvratný, uviedli televízie.
Okrem irackého ľudu budú cieľom chemického a biologického útoku americkí vojaci a tiež Izrael a Kuvajt. Očakáva sa, že Husajn použije antrax (slezinovú sneť) a jedy ako botulín a ricín a horčičný plyn. Použitie jadrových zbraní americké spravodajské služby nepredpokladajú, pretože Irak ich zrejme nemá, uviedli televízie.
Predstavitelia spravodajských služieb oznámili, že nevedia, či sa prípadný iracký biologický a chemický útok podarí zastaviť. Obávajú sa však, že Husajn sa obráti na teroristickú organizáciu al-Káida a ďalšie extrémistické skupiny, aby začali teroristické útoky proti USA.
VLASTIMIL MILÝ, čtk