
Muhammad Baradej a Hans Blix. FOTO - REUTERS
NEW YORK - Experti OSN našli v irackej správe o zbraniach len niekoľko nových faktov oproti zisteniam predchádzajúcich inšpekcií z roku 1998. Podľa zbrojných inšpektorov sa väčšina nových poznatkov zaoberá nevojenskými aktivitami a len niekoľko málo informácií sa týka irackých zbraní.
So závermi prvej analýzy expertov sa zoznamuje Bezpečnostná rada OSN. Večer vystúpil s reakciou na správu Bagdadu americký minister zahraničia Colin Powell.
„V správe chýbajú dôkazy, že Irak skutočne zničil zbrane, predovšetkým chemické, ktoré boli vedené v jeho držaní, keď inšpektori museli opustiť Irak v decembri roku 1998,“ povedal Hans Blix.
Šéf inšpektorov uistil, že spolupráca Iraku s inšpektormi od ich návratu do krajiny koncom novembra je dobrá. Na otázku, ako hodnotí úroveň spolupráce Bagdadu v prípade správy, však odpovedal vyhýbavo.
Hans Blix predstúpil pred Bezpečnostnú radu OSN spoločne s Muhammadom Baradejom, riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). „Iracká správa neobsahuje žiadne podstatné rozdiely oproti predchádzajúcim deklaráciám,“ povedal podľa agentúry AP Baradej.
Obaja prvý raz zhrnuli obsiahly dokument, ktorý si OSN vyžiadala od Bagdadu s tým, že má obsahovať všetky informácie o všetkých programoch vývoja, výroby a skladovania zbraní hromadného ničenia.
Zasadanie o irackej správe sa neobišlo bez problémov. Sýria, ako jediný arabský člen rady, sa rozhodla zasadanie bojkotovať. Nepáčilo sa jej, že dostala iba cenzurovanú verziu správy. Skrátený dokument vrátila s tým, že požaduje verziu úplnú, ktorú dostali iba piati stáli členovia rady.
Stáli členovia (Amerika, Británia, Francúzsko, Rusko a Čína) mali správu asi o desať dní dlhšie než ostatné krajiny v pätnásťčlennej rade. Rozhodli tiež, že z nej budú vypustené pasáže využiteľné pre vývoj zbraní hromadného ničenia a mená spoločností, ktoré dodávali Bagdadu citlivé zariadenia.
So správou nie je spokojný najmä Washington. Irak prepásol poslednú príležitosť priznať skutočný stav svojich zbraní hromadného ničenia. „Bola to Saddámova posledná šanca,“ povedal hovorca Bieleho domu Ari Fleischer, ktorý ale sľúbil, že Amerika bude postupovať uvážlivo a s rozmyslom.
Prezident George Bush chce už tento týždeň začať ďalšie diplomatické úsilie. V Bezpečnostnej rade OSN chce získať podporu pre americký názor, že Irak nepriznal zbrane hromadného ničenia, a pre ešte prísnejšie zbrojné inšpekcie.
USA tvrdia, že chcú zostať súčasťou procesu OSN. Podľa Powella majú Blix a Baradej čas na dokončenie analýzy irackej správy do 27. januára. Tento dátum stále umožňuje americkej administratíve viesť zimný útok na Irak. (reuters, čtk)