Iránska náboženská polícia zatkla včera v stredoiránskom Isfaháne holiča, ktorý strihal mladým ženám vlasy tak, aby sa mohli vydávať za chlapcov a objavovať sa na verejnosti bez neforemných dlhých rób. Niekoľko dní predtým prijal parlament zákon, ktorý legalizuje satelitné antény, zakázané od roku 1995, ale tolerované na čiernom trhu. Obe tieto udalosti poukazujú na boj, ktorý v iránskej spoločnosti prebieha. Aj konzervatívne kruhy duchovných sa však zriedka uchyľujú k trestom, pokiaľ ide o prenikanie západnej kultúry, kým proti odporcom režimu vystupujú veľmi tvrdo.
Podľa islamského kódexu si ženy musia zakrývať vlasy a krivky tela zahaľovať pod dlhým odevom. Muži majú zakázané iba šortky. Dohliada na to náboženská polícia. Vynucovanie pravidiel obliekania žien, známych ako hedžáb, sa však v posledných rokoch zmiernilo. Ženy môžu nosiť šatku posunutú viac z čela a obliekať si kratšie a tesnejšie plášte pestrých farieb - niektoré sa odvažujú nosiť aj dĺžku po kolená. Televízne stanice propagujúce západnú módu patria pritom do rovnakej zakázanej kategórie ako napríklad pornokanály, dajú sa však sledovať na satelitoch. Desiatky dievčenských škôl povolili študentkám v triede dokonca odkladať závoj aj plášť. Okolo škôl však musia stáť „dekoratívne múry“ a keď má do školy vstúpiť muž, všetky študentky sa zahalia. Školy sú v Iráne stále oddelené na dievčenské a chlapčenské, univerzity sú však otvorené pre obe pohlavia.
Oficiálne je dnes v Iráne povolených sedem miestnych kanálov a jediným povoleným odvetvím západnej zábavy je šport. V špeciálnych obchodoch sa však dajú kúpiť satelity iránskej výroby s importovanými prijímačmi. Miesto, kde sa nachádzajú, je otvorené tajomstvo. Osemdesiat percent Iráncov takýto satelit má, výnimkou sú iba tí, čo si ho nemôžu dovoliť. Keďže angličtina nie je v Iráne veľmi rozšírená, na čiernom trhu dobre zarábajú iránski disidenti. Z USA prevádzkujú päť kanálov - do perzštiny dabované programy západných televízií. Na trh dodávajú dabované západné videá a pred ich dílermi zatvára oči aj náboženská polícia.
Rovnako je to napríklad aj s nightclubom v luxusnej obytnej štvrti Teheránu. Patrí k nemu hudba, alkohol a ópium, ktorý patrí v Iráne do rovnakej kategórie. Preto nečudo, že ho obľubujú nielen iránski boháči, ale aj ich západní obchodní partneri. (kl)