1979 v Kábule bol totiž obyčajný štátny prevrat. Potom nasledovala séria vrážd a okupácia cudzieho štátu.
Na výstave venovanej účasti Federálnej bezpečnostnej služby (následník slávnej KGB) a jednotiek zvláštneho určenia ministerstva vnútra v boji proti terorizmu sú však po prvý raz dokumenty a predmety mapujúce túto akciu z roku 1979 vystavené s veľkou pompou. „Rusi po prvý raz uvidia unikátne svetové svedectvo o operácii KGB „Štorm-333,“ píše ruská agentúra RIA Novosti.
Ak by výstava dokumentovala zločiny, ktorých sa KGB v histórii dopustila, potom by určite tieto exponáty boli namieste. Pokiaľ sú ale vystavené s veľkou slávou pri príležitosti 85. výročia vzniku štátnych bezpečnostných orgánov, potom sa dá len usúdiť, že organizátori akciu v Afganistane z konca 70. rokov stále pokladajú za „bratskú pomoc.“ Teraz nazývanú modernejšie bojom proti terorizmu.
Je čudné, že na výstave nie sú exponáty z podobnej, ale úspešnejšej operácie v Československu v roku 1968.
Na výstave je napríklad vystavený aj telefón z kábulského paláca prezidenta Amína, ktorý bol Rusmi pri tejto slávnej akcii zavraždený, a tiež nože a náboje použité pri operácii. V skutočnosti ide skôr o dôkazové predmety, ktoré by mal skúmať súdny znalec. Alebo by o ne mohla požiadať súčasná afganská vláda, pretože boli ukradnuté a vyvezené z krajiny cudzími vojskami. Telefón i nože a nábojnice požičali petrohradskému Štátnemu múzeu politickej histórie Ruska až do marca 2003, keď sa výstava končí, členovia špeciálnej jednotky Zenit, ktorí sa osobne na útoku na palác zúčastnili. Na výstave sa však asi nebude pripomínať, že počas vojny so sovietskou armádou zahynulo v Afganistane asi milión ľudí. Len sotva boli všetci teroristi.
Absurdné je, že hneď vedľa nábojníc, ktorými Rusi strieľali na palác afganského prezidenta Amína, bude expozícia dokumentujúca spôsoby ochrany štátnikov, predovšetkým z obdobia, keď generálny tajomník ÚV KSSZ Michail Gorbačov v roku 1987 cestoval do Spojených štátov a Bulharska. Návštevník tak získa úplný obrázok o činnosti tajných služieb - na jednej strane vodcu krajiny dokázali ochrániť, na strane druhej zavraždiť a ešte mu ukradnúť telefón.