Do výstražného štrajku sa zapojili zamestnanci mestskej hromadnej dopravy v Essene. FOTO - TASR/EPA
organizácie ver.di Frank Bsirske. Ver.di zastupuje záujmy asi troch miliónov zamestnancov nemeckých verejných služieb a na rokovania išli s požiadavkou na 3-percentné zvýšenie.
Minister vnútra Otto Schily ako zástupca zamestnávateľov vyčítal odborom, že nepredložili žiadny návrh na spôsob financovania dodatočného štátneho zaťaženia. Nemecké mestá a komúny sú zvlášť zadlžené a ich pokladnice zívajú prázdnotou. Odbory naproti tomu upozorňujú, že zvýšenie platov a miezd, ktoré by nevyrovnalo ani len mieru inflácie, je neprijateľné. „Bude z toho teraz veľký vlastenecký štrajk“, vyhlásil jeden zo špičkových odborárov. A Bsirke odhodlane hovorí: Zamestnávatelia vytvorili cestu pre konflikt a aj ho budú mať.“ Včerajšie zlyhanie rokovaní je zlou správou pre kancelára Gerharda Schrödera. Jeho vláde od tesného víťazstva vo voľbách neustále klesajú preferencie.
Nespokojné sú zdravotné sestry, učitelia, vodiči, požiarnici, smetiari a v stredu už svojím varovným štrajkom predviedli, čo môžu vo veľkom čakať Nemci v januári. Meškania verejnej dopravy a odložené lety boli nepríjemné už teraz, po Novom roku to ale môže byť oveľa horšie. Odborári zapojili asi 110-tisíc ľudí.
Obe strany sa však ešte raz pokúsia o zmierenie. Rozhovory by sa mali začať po Vianociach. 20-členná zmierovacia komisia musí do polovice januára predložiť kompromisný návrh. V prípade zamietnutia môžu odbory po hlasovaní svojich členov vyhlásiť už celoštátny štrajk.
Ten by mohol mať pre Nemecko vážne následky: pri podobných štrajkoch v roku 1992 ochromili zamestnanci verejných služieb na dvanásť dní mestskú hromadnú dopravu, odstraňovanie odpadu, ale aj poštu a prevádzku na nemeckých letiskách. Experti vtedy odhadli národohospodárske škody spôsobené celoplošným štrajkom na okolo 250 miliónov eur.
Pre čerstvú vládu sociálnych demokratov by bol štrajk zamestnancov verejných služieb tesne pred dôležitými krajinskými voľbami v Hessensku a Dolnom Sasku ďalším vážnym úderom. Obe voľby sa považujú za skúšku druhej červeno-zelenej koalície, ktorá sa prakticky od svojho nástupu ocitla v neustálej paľbe kritiky za nepriame zvyšovanie daní a odvodov a veľmi vysokú, viac než štvormiliónovú nezamestnanosť.Autor: VLADIMÍR MÜLLER pre SME