Bratislava 19. decembra (TASR) - Takmer 80 občanov so zdravotným postihnutím sa podarilo v tomto roku zamestnať trom agentúram podporovaného zamestnávania, ktoré pôsobia na Slovensku a Agentúre špecializovaných služieb pre autistov a iné zdravotné postihnutia v Bratislave. Pri umiestňovaní svojich klientov tak dosiahli v priemere viac ako 30-% úspešnosť.
Väčšina ľudí sa podľa riaditeľky Agentúry podporovaného zamestnávania (APZ) v Bratislave Viery Záhorcovej umiestni v pomocných profesiách ako skladníci, zásobovači, kuchárky alebo čašníci, niektorí však našli uplatnenie aj na lukratívnych postoch v bankovníctve alebo ako podnikatelia. "Naším cieľom je v prvom rade sprostredkovať a udržať prácu pre týchto občanov na voľnom trhu práce a za riadnu mzdu. Až na druhom mieste je zriaďovanie chránených dielní a podobne," povedal na tlačovej besede riaditeľ APZ vo Vranove nad Topľou Ľuboš Sopoliga. Z 11 ľudí, ktorým sprostredkovala prácu ich agentúra, sa podľa neho zamestnala na voľnom trhu viac ako polovica.
Všetky agentúry, ktoré fungujú na základe zmlúv o financovaní s príslušnými okresnými úradmi práce, sa starajú primárne o evidovaných zdravotne postihnutých občanov, rovnako bezplatne však pomáhajú aj tým, ktorí nie sú v evidencii nezamestnaných. Nemajú však kapacity na to, aby poskytovali komplexné a kvalitné služby všetkým záujemcom. "My máme napríklad v súčasnosti 45 klientov a ďalších 60 je na čakateľskej listine," vykreslil situáciu Ľ. Sopoliga. Agentúry pomáhajú nezamestnaným s nejakým zdravotným postihnutím nielen pri hľadaní si zamestnania - poradenstvom, rekvalifikáciou a podobne, ale aj pri udržaní si miesta. Z 15 klientov APZ v Banskej Bystrici, ktorí vďaka nej našli v tomto roku uplatnenie, je 8 zamestnaných viac ako tri mesiace a 4 viac ako polroka, skonštatoval tamojší riaditeľ Gerard Kubíny. K zriadeniu chráneného miesta alebo dielne môžu zamestnávateľov motivovať aj príspevky od úradu práce, ktoré sa môžu podľa zákona pohybovať od 200 000 do 250 000 Sk.
Ako prvá vznikla na Slovensku v roku 1999 bratislavská APZ, pričom následne v rámci twiningového projektu Podpora zamestnávania občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou medzi SR a Rakúskom začali fungovať aj ďalšie tri agentúry. V rámci pilotných projektov uzatvorili zmluvy s okresnými úradmi práce, ktoré im definujú počet klientov a finančný príspevok. V tomto roku im za ich služby zaplatili v prieme od 900 000 do 1,3 milióna Sk. Tieto zdroje pritom pochádzali z balíka peňazí, ktoré zamestnávatelia odviedli NÚP za to, že nezamestnávajú povinný počet pracovníkov so zdravotným postihnutím.
Projekt, ktorý zadefinoval tento model financovania, sa však končí a agentúry zatiaľ nevedia, či bude táto spolupráca pokračovať. "Máme však prísľub od ministerstva práce, že je pripravené komunikovať o finančnom zabezpečení projektu v budúcom roku," ubezpečila K. Záhorcová. V opačnom prípade budú podľa Ľ. Sopoligu musieť agentúry prejsť na dobrovoľnícku bázu.
* san zll