BRATISLAVA – Poplatky za pobyt a stravu v nemocnici či za návštevu lekára nebudú pacienti platiť od začiatku nového roku. Parlament nestihol schváliť príslušný zákon. „Počítame s tým, že budú zavedené od marca alebo apríla, podľa toho, kedy parlament schváli potrebné normy,“ povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Tomáš Szalay.
Zákon o zdravotnej starostlivosti, ktorý poplatky zavádza, včera schválila vláda. Pôvodne ho namiesto ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca predložili poslanci ANO Ján Drgonec a Peter Biroš. Cieľom bolo obísť pripomienkové konanie a urýchliť cestu zákona do parlamentu. Po kritike, že zásadné reformné zákony má predkladať vláda, návrh stiahli na prepracovanie. Nové znenie však Zajac predložil sám.
Za stravu v nemocnici sa podľa zákona bude platiť denne 30 korún, za ubytovanie tiež 30. 20 korún pacient zaplatí za návštevu ambulancie primárneho lekára, 20 korún za návštevu špecialistu. Vydanie lieku či zdravotníckej pomôcky na predpis v lekárni bude stáť 20 korún. „Zavedenie týchto poplatkov bude pre občana predstavovať v priemere 53 korún mesačne,“ píše v návrhu ministerstvo.
Šesťdesiat korún v nemocnici pacient zaplatí aj za prvý a posledný deň pobytu, aj keď nedostane celodennú stravu.
Zmenou oproti doteraz zverejneným plánom je zavedenie poplatku za každú návštevu aj u lekára, ktorý poskytuje primárnu zdravotnú starostlivosť, teda praktického lekára pre dospelých, pediatra a gynekológa.
Lekári v ambulanciách zatiaľ pokladnice na poplatky nechystajú. „Zatiaľ sa pripravujeme len psychicky,“ hovorí kožná lekárka Solomia Karovičová z Bratislavy.
Zákon sprísňuje aj platenie za prepravu sanitkami. Zo základného poistenia sa bude platiť len prevoz pacientov, ktorých život je ohrozený. Zadarmo sa budú prevážať ľudia na dialýzu a transplantáciu, osoby v hmotnej a sociálnej núdzi a deti z ústavov. Platiť sa nebude ani za prevoz z jednej nemocnice do druhej.
Ministerstvo odhaduje, že by zmeny mali priniesť poisťovniam 1,64 miliardy korún a zdravotníckym zariadeniam 1,09 miliardy ročne.