najväčšie televízne spoločnosti, pôvodný vydavateľ sa bránil proti nevhodnému titulu knižného vydania. A pritom vlastne ide o neutrálne lekárske pomenovanie časti tela, cez ktorú na svet prichádzajú deti, teda my všetci. Dnes štyridsaťdeväťročná autorka zámerne zvolila tento provokatívny aj univerzálny termín, lebo jej hra vznikala s túžbou po ohlase i objektivite.
Na základe poznania skúseností mnohých žien vznikali krátke monológy, výpovede súvisiace s najženskejšou časťou tela. Niekedy je to práve tento orgán, ktorý rozpráva: raz veselo, rozmarne, trebárs o tom, čo by si dal na seba, keby sa obliekal, no zväčša sú to príbehy alebo fakty desivé, tým viac, že za nimi tušíme konkrétne ľudské osudy - od prvej menštruácie, prvého spontánneho zážitku erotického vzrušenia, ktorý necitlivý partner zmení na nočnú moru, až po rituálne mrzačenie obriezkami.
V jednom z rozhovorov Eve Enslerová povedala, že aj keď napísala viac hier, často aj politicky angažovaných, práve táto jej dala úžasný pocit zadosťučinenia. Ohlas čitateľov a divákov bol obrovský. Monológy vagíny sa v roku 1998 stali podnetom na spustenie tzv. Dňa V, kampane za zastavenie násilia na ženách, ktorá bola vyhlásená na 14. februára, na svätého Valentína. Ako bude vyzerať svet, keď sa Deň V stane dňom víťazstva nad násilím? Hneď prvý bod znie: V Číne, Indii a Kórei sa ženy budú môcť narodiť.
Samozrejme, jedna divadelná hra nedokáže zastaviť agresiu, veď to sa nedarí ani sofistikovaným politickým tímom disponujúcim závratným množstvom peňazí. Predsa však má obdivuhodnú moc. Pomáha potenciálnym obetiam násilia. Ako to robí? Vedie ich k uvedomeniu si vlastného tela, jeho pocitov, jeho potrieb. Jeho ohrození aj jeho radostí a slastí. Žena i muž, ktorí poznajú, milujú a vážia si samých seba, sa nestanú tak poľahky obeťou manipulácie a brutality.
Aspekt prináša početné úryvky zo slávnej hry. Redakcia ich roztrúsila medzi množstvo prevažne literárnovedných štúdií a básnické, prozaické i dramatické práce domácich a zahraničných autoriek a autorov. Spájajú teda takmer tristo strán kvalitného obrazoboreckého čítania, rovnako ako to robí názov čísla vychádzajúci zo známeho biblického „slovo sa stalo telom“, ktoré však editorky Jana Juráňová a Jana Cviková v duchu textu Evy Enslerovej obrátili. Tu sa telo stáva slovom, lebo na počiatku je schopnosť pomenovať sa.
Autor: Anna Grusková