Anouk Aimée získa cenu za celoživotné dielo

Anouk Aimée dostane na tohtoročnom Berlinale čestného Zlatého medveďa, ktorý sa udeľuje za celoživotné dielo. „Anouk Aimée patrí k veľkým hviezdam, ktorým vďačíme za nezabudnuteľné filmové momenty,“ vyhlásil riaditeľ Berlinale Dieter Kosslick. „So svojou


FOTO - ČTK


jedinečnou hrou melanchólie a vášne predviedla v mnohých filmoch skvelé herecké umenie.“

Berlinale si uctí Anouk Aimée projekciou desiatich z jej filmov. Prehliadka sa orientuje najmä na sedemdesiate roky, keď Aimée patrila k symbolom francúzskeho filmu. Cenu jej odovzdajú 13. februára v Paláci Berlinale, pred slávnostnou projekciou filmu Lola.

Ženy s tajomnými osudmi, a k tomu podmanivo krásne, mávali vo francúzskych a talianskych filmoch šesťdesiatych rokov spoločné meno v titulkoch - Anouk Aimée. Znamenala pôvab s tieňom smútku, nostalgie a trápenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hrala nešťastne zamilovanú dcéru fašistického sudcu v modernej variácii Shakespeara Milenci z Verony, ktorú pre ňu napísal básnik Jacques Prévert, bohatou znudenou nymfomankou Maddalenou provokovala v Sladkom živote, triumfe Federica Felliniho, trpiacou manželkou záletného režiséra dojímala v jeho snáď ešte lepšom filme, ironickej komédii Osem a pol.

Režisér Jacques Demy ponúkol Aimée dve veľké úlohy: pôvabnú kabaretnú tanečnicu v Lole (1961) a opustenú modelku v Obchode s modelkami, ktorý sa nakrúcal v Los Angeles. Hviezda európskeho filmu sa tak mihla aj v zámorí: v Spojených štátoch nakrútila s Georgesom Cukorom Justínu podľa slávneho románu Lawrenca Durrella Alexandrijské kvarteto. Je to príbeh o francúzskych emigrantoch v severnej Afrike. Výlet do sveta módy podnikla oveľa neskôr - bolo to v Pret-a-porter Roberta Altmana. Hrá svetaznalú módnu návrhárku Simone Lowenthalovú, ktorá vysiela na mólo nahé modelky.

SkryťVypnúť reklamu

Pseudonym Anouk Aimée jej vymyslel režisér Marcel Carné a básnik Jacques Prévert, keď mala štrnásť rokov - volala sa Francoise Sorya Dreyfus. Vtedy s nimi pracovala na filme Kvet času, ktorý nikdy nedokončili. Jej najslávnejším filmom zostáva Muž a žena - vdova - filmová skriptka Anne Gauthier sa zamiluje do ovdoveného automobilového pretekára Jeana-Louisa Trintignanta. „Je oveľa lepšie túžiť, než mať. Ten moment túžby, kde viete, že sa niečo stane - ten je nesmierne povznášajúci,“ povedala pre Le Monde.

Všetky štyri manželstvá sa jej rozpadli, a tak dnes žije v dome na parížskom Montmartri s mačkami. „Ako utekajú roky, viem toho stále menej. Ale ak máte na všetko vysvetlenie a všetkému rozumiete, už vás nič nestretne.“

(puk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu