Nižňanského navrhli KDH a SDKÚ, zvyšné koaličné strany (SMK a ANO) návrh prijali, ale s výhradami.
„Pán Nižňanský si v minulosti dovolil také veci, že vlastné názory dal do materiálov a vystrelil z toho názory koaličných partnerov,“ povedal predseda SMK Béla Bugár. Narážal na to, že Nižňanský pri príprave zmeny územnosprávneho členenia neprijal návrh SMK na vytvorenie tzv. komárňanskej župy, ktorý odmietol aj zvyšok koalície. Nižňanský na to nechcel reagovať.
Predstava o počte územných celkov je jedným z dôvodov, pre ktoré časť koalície mohla mať námietky. Nižňanský súkromne stále obhajuje myšlienku 12 vyšších územných celkov, aj keď súčasné koaličné strany sa dohodli, že Mečiarovo delenie Slovenska nebudú meniť.
ANO, ktorá ako prvá odmietla meniť počet celkov, od koaličných strán požadovala záruku, že ich zostane osem. „Dostali sme ubezpečenie, že reforma bude kopírovať súčasné kraje s tým, že sa bude snažiť o úpravu nezmyselných hraníc okresov,“ povedal predseda ANO Pavol Rusko.
Nižňanský sa do funkcie splnomocnenca vracia ani nie po roku a pol. V júli minulého roku odstúpil, keď sa časť vtedajšej vládnej koalície v parlamente spojila s opozíciou a odhlasovala vznik ôsmich vyšších územných celkov, zhodných s ôsmimi krajmi, ktoré kedysi presadilo HZDS.
Dnes, keď SDĽ a SOP v koalícii nie sú, je podľa neho iná situácia. „Zatiaľ nemám dôvod pochybovať o predsavzatiach strán vládnej koalície uskutočniť ďalšie kroky v decentralizácii právomocí a financií,“ tvrdí.
Od nového splnomocnenca sa okrem iného očakáva, že pripraví zrušenie okresných úradov. Vládna koalícia ho sľúbila k 1. januáru 2004. Nižňanský sa k tomuto vládnemu záväzku otvorene hlási. „Mojou snahou bude nepredlžovať existenciu nedokončeného modelu verejnej správy nad rámec nevyhnutnosti.“
JOZEF ČAVOJEC