BRATISLAVA - Kresťanskí demokrati hovoria, že koaliční partneri sa spojili proti nim a hnutie tak nebude môcť kontrolovať ekonomický stav Slovenských elektrární, ktoré sú pred privatizáciou. Zodpovednosť za vývin v elektrárňach a ich privatizáciu tak na seba prevzali SDKÚ, SMK a ANO, vyhlásilo včera predsedníctvo KDH. Reagovalo tak na výsledky posledného rokovania koalície.
Koaličná rada predvčerom zamietla návrh KDH, aby sa do vedenia firiem so štátnou účasťou dosadzovali politickí nominanti vládnych strán. KDH hovorí, že SDKÚ a SMK má svojich ľudí v štátnych podnikoch ešte od roku 1999, keď sa tam dostali na základe dohôd s SDĽ a SOP.
„Môžem len všetkým zaželať šťastné a veselé,“ odpovedal šéf ANO Pavol Rusko. Líder SMK Béla Bugár povedal, že „kádeháci hľadajú čerta tam, kde nie je“.
KDH svoj postup zdôvodňovalo tým, že minister ANO Robert Nemcsics uplatňuje politické nominácie do elektrární. Spomenuli tiež prípad košickej teplárne, kde sa dostal do orgánov spoločnosti aj šéf mestskej organizácie ANO v Košiciach.
Na otázku, či minister Nemcsics prehodnotí účasť nominantov SOP a SDĽ vo vedení štátnych podnikov, Pavol Rusko povedal: „Určite. Z ústavy a zo zákona je to jeho zodpovednosť a nikto mu do toho nesmie vstupovať politickými rozhodnutiami.“
Rusko tvrdí, že za politickú nomináciu možno označiť dohodu strán o rozdelení miest v orgánoch podnikov podľa počtov. „Nie to, ak sa do nich dostanú jeden, dvaja alebo hoci aj všetci zástupcovia tej-ktorej politickej strany. Veď to nie sú menejcenní ľudia a nedostávajú sa tam podľa princípu, že minister musí rešpektovať ich stranícku politickú nomináciu.“
Hrušovský hovorí, že KDH išlo o to, aby aj odborníci jeho strany mohli kontrolovať, že cena elektrární sa tesne pred privatizáciou nezníži tak, aby na tom prerobila celá spoločnosť. Béla Bugár však tvrdí, že to bude úlohou privatizačnej komisie, kde bude mať každá strana svojho zástupcu. „Každý tam musí mať oko, ktoré vidí a kontroluje,“ dodal Bugár.
Kresťanskí demokrati sa napriek rozhodnutiu koaličnej rady nevzdávajú. Situáciu v elektrárňach mienia ďalej sledovať a verejnosť informovať. Na otázku, aké kroky podniknú, Hrušovský odvetil: „Vyhlásenie je dostatočne transparentné, aby sa dali z neho vydedukovať ďalšie kroky KDH.“
(sp)