BERLÍN – Nový nemecký zákon o prisťahovalectve, ktorý sa stal kľúčovým projektom vlády sociálnych demokratov (SPD) a Zelených kancelára Gerharda Schrödera, nebude môcť vstúpiť do platnosti. Včera tak rozhodol ústavný súd v Karlsruhe. Tým vyhovel sťažnosti šiestich spolkových krajín, na čele ktorých stoja konzervatívne kabinety, že úprava bola prijatá protiústavným spôsobom.
Imigračný zákon, ktorý Nemci označujú za najmodernejší v Európe, predstavuje prvú komplexnú úpravu prisťahovalectva a integrácie cudzincov od začiatku získavania zahraničných pracovných síl pred 120 rokmi. Mal okrem iného otvoriť dvere kvalifikovaným pracovníkom vybraných profesií z kandidátskych krajín Európskej únie aj tak, že po ich prijatí v roku 2004 bude platiť všeobecný až sedemročný odklad prílevu pracovníkov do Nemecka. Okrem toho mal do spoločnosti integrovať okolo 7,3 milióna ľudí, ktorí žijú v krajine s cudzím pasom.
Predmetom nesúhlasu konzervatívcov sa pritom nestal obsah úpravy, ale spôsob, akým ju v marci schválila Spolková rada. Konzervatívny blok CDU/CSU totiž spochybnil kladný hlas jednej zo 16 krajín, Brandenburska, kde vládne „veľká“ koalícia sociálnych (SPD) a kresťanských (CDU) demokratov. Na to, aby mohla krajina ako celok hlasovať „za“, je totiž podľa ústavy potrebný súhlas všetkých jej zástupcov v Spolkovej rade. Napriek tomu, že tí sa na jednotnom hlase nevedeli dohodnúť, vtedajší predseda Spolkovej rady a šéf nemeckej krajiny Berlína Klaus Wowereit (SPD) uznal ako rozhodujúci súhlas vtedajšieho brandenburského premiéra Manfreda Stolpeho (SPD). Ústavný súd však vyhlásil hlas spolkovej krajiny za neplatný.
Politickí pozorovatelia už dopredu signalizovali, že odmietavý rozsudok môže ohroziť stabilitu staronovej vládnej koalície, ktorá tesne zvíťazila v septembrových voľbách. Vládu a opozíciu teraz zrejme čakajú nové a zdĺhavé rokovania o zákone, ktorý Nemecko bytostne potrebuje. Nasvedčujú tomu aj reakcie nemeckých politikov na rozsudok ústavného súdu. Minister vnútra Otto Schily (SPD) ho ľutuje a chce už v januári zákon znovu predložiť parlamentu. Vláda pritom nemieni rokovať o zmenách v obsahu. Kabinet sa opiera o to, že zákon má širokú spoločenskú podporu.
Šéf opozičnej CSU, bavorský krajinský premiér Edmund Stoiber, naproti tomu označil súdny verdikt za „veľký úspech“ opozície. Tá chce taký zákon, ktorý by zreteľne reguloval prílev cudzincov za situácie, keď má Nemecko štyri milióny nezamestnaných.
LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk