
Zbrojní inšpektori OSN odchádzajú zo svojej základne v Bagdade na kontrolu ďalších objektov. FOTO – TASR
WASHINGTON – Americký prezident George Bush by mal dnes obviniť Irak z porušenia rezolúcie OSN o odzbrojení. Nemalo by to však automaticky znamenať vyhlásenie vojny tejto krajine. Včera o tom informovali prezidentovi poradcovia.
Príčinou takéhoto kroku je podľa včerajších vyjadrení predstaviteľov americkej administratívy iracká správa o stave svojej výzbroje, ktorú Bagdad poskytol OSN v novembri. Chýbajú v nej totiž informácie, čo sa stalo s programom vývoja chemických a biologických zbraní po roku 1998, keď z Iraku odišli zbrojní inšpektori. Poradcovia včera informovali amerického prezidenta o možných reakciách na irackú správu. Možnosti, ktoré mu poskytnú, zvažovali už na svojom utorňajšom stretnutí. Podľa jednej z nich by prezident mohol ohlásiť, že Saddám Husajn zásadne porušil rezolúciu, čo by Bushovi dávalo legálny základ na vyhlásenie vojny. Poradcovia sa však napokon rozhodli, že prezidentovi odporučia, aby dal zbrojným inšpektorom OSN ešte čas a využil medzery v správe na zvýšenie tlaku na Irak a OSN.
Vyhlásenie amerického prezidenta sa očakáva až po tom, ako šéf inšpektorov Hans Blix vystúpi v Bezpečnostnej rade s hodnotením irackej správy. Jej redukovanú verziu včera dostalo na posúdenie 10 nestálych členov rady. Z pôvodného 12-tisícstranového dokumenty boli vynechané citlivé časti, ktoré by mohli slúžiť ako návod na výrobu zbraní hromadného ničenia. Kompletnú verziu dostala len pätica stálych členov. Podľa generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana by však Blixov prejav nemal priniesť nič prevratné. Ide totiž len o predbežné hodnotenie správy. Jej komplexnú analýzu by mal šéf inšpektorov pripraviť až v januári.
Nespokojnosť s irackou správou včera vyjadrila Británia. Minister zahraničných vecí Jack Straw ju označil „za neúplnú a klamlivú“. Podľa premiéra Tonyho Blaira musia byť všetci, ktorí dokument videli „veľmi skeptickí“. Ako však dodal pred poslancami parlamentu, je dôležité, že „ju detailne študujeme a odpovieme na ňu“. Britskú odpoveď pritom možno podľa Blairových slov očakávať začiatkom budúceho roka.
V pozadí týchto udalostí začali včera zbrojní inšpektori štvrtý týždeň svojho pôsobenia v Iraku. Prvýkrát sa zamerali na prehliadku zariadení na odpaľovanie rakiet. Okrem toho pokračovali kontroly v meste Mosul na severe krajiny, kde sa nachádza viacero univerzitných pracovísk, ktoré by mohli slúžiť na vývoj biologických zbraní.
(mm, čtk)