ých Maďaroch premiérovi Péterovi Medgessymu. „Európska únia dala najavo, že ani upravená verzia zákona nie je v súlade s európskymi normami,“ hovorí Kovács.
Jediné ocenenie, ktoré Medgessy dostal od Verheugena, bolo, že ešte nepredložil novelu zákona do parlamentu a snažil sa problém riešiť tak, aby nevyvolával zbytočné napätie vo vzťahu so susedmi.
Od Verheugenovho listu maďarská vláda zmenila postoj k zákonu, ktorý prijala predchádzajúca vláda strany Fidesz na čele s Viktorom Orbánom na jar v roku 2001 aj s podporou dnešných vládnych socialistov. Doteraz vláda bojovala, aby zo zákona zachovala čo najviac, ale na druhej strane bola pripravená zmeniť ho podľa európskych pripomienok a námietok susedov. Verheugen však dal najavo, že úprava nezašla dosť ďaleko.
Denník Népszabadság, blízky vládnym socialistom, v komentári označil Verheugenov list za „ranu z milosti“ pre zákon, ktorý Orbán zanechal novej vláde. Neprehráva však len Orbánov zákon, ale aj Medgessyho úprava. Zsolt Németh z opozičnej strany Fidesz si stále myslí, že tzv. krajanský zákon vyhovuje európskym normám a odporúčaniam tzv. benátskej komisie. Verheugen podľa neho vyslovil stanovisko, ktoré sa s benátskymi odporúčaniami rozchádza. Podľa Németha sa vláda pre svoju neistotu dostala do defenzívy.
Népszabadság píše, že celý projekt budovania kultúrnej spätosti medzi materskou krajinou a menšinami zákonom utrpel. Orbánovská koncepcia vraj urobila Európu a susedov opäť podozrievavými voči maďarskej politike k zahraničným menšinám.
(kl)