WASHINGTON - Americký prezident George Bush včera oznámil, že nariadil armáde, aby začala rozmiestňovať systém protiraketovej obrany (NMD). „Urobíme všetko pre to, aby sme Američanov ochránili pred katastrofálnymi škodami zbraní hromadného ničenia.“ V prvej fáze má armáda na Aljaške do roku 2004 inštalovať desať rakiet, ktoré budú zostreľovať prípadné nepriateľské strely letiace na územie USA, spresnil nemenovaný predstaviteľ americkej vlády.
Proti darebákom
Vo vyhlásení Bush uviedol, že nový systém má čeliť prípadným hrozbám z „darebáckych štátov“ ako Severná Kórea. „Je to začiatok na ceste k lepšej obrane,“ tvrdí Bush v písomnom vyhlásení. „Protiraketová obrana v terajšej počiatočnej fáze má „skromný“ rozsah, ale s ďalším technickým výskumom a vývojom bude posilňovaná.“
Prezident patrí medzi silných obhajcov tohto programu a veľmi vehementne ho obhajoval pred jeho oponentmi - napríklad ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Podľa denníka The Washington Post sa s rozmiestňovaním začne na aljašskej základni Fort Greeley, ktorá by mala byť jedným z oporných bodov celej siete systému protiraketovej obrany. Pripravené by mali v tomto čase byť už aj rakety na bojovej lodi Aegis. Ďalších desať „zachytávajúcich“ rakiet by malo byť v pohotovosti do roku 2005 alebo 2006. Tento plán považujú odborníci za veľmi ambiciózny. Projekt NMD je najnákladnejší zo všetkých amerických vojenských aktivít. Spustenie efektívneho systému si vyžiada miliardy dolárov a bude nákladný aj na údržbu.
Systém poskytuje obranu proti prilietajúcim balistickým raketám, ktoré vyletia vysoko na obežnú dráhu a odtiaľ vypúšťajú hlavice s náložou proti pozemným cieľom.
Zlyhania
Práve pred týždňom nastalo pri testoch tretie zlyhanie systému pri pokuse o zostrelenie rakety s dlhým doletom nad Tichým oceánom. Kritici tohto programu sa hneď ozvali, že mnohomiliardový projekt zatiaľ nie je dostatočne pripravený.
Veľká Británia a Dánsko potvrdili, že ich Spojené štáty požiadali o začlenenie niektorých svojich základní do systému protiraketovej obrany. Washington má záujem o radarovú stanicu vo Fylingdale v severnom Anglicku, aby vylepšila svoj program a ochránila aj svojich spojencov.
Začal to Reagan
Projektu NMD sa pôvodne hovorilo „hviezdne vojny.“ Pri zrode tohto rozporuplného projektu, ktorý sa stretol s kritikou Ruska, Číny i mnohých európskych krajín, stál bývalý americký prezident Ronald Reagan. Z doterajších ôsmich testov tohto systému bolo päť úspešných a tri neúspešné. Testy, pri ktorých je zostreľovaná raketa simulujúca nepriateľský útok, sa začali v roku 1999.
Námestník ministra obrany Paul Wolfowitz v prejave v októbri zdôraznil, že protiraketová technika ničiaca útočníka nárazom funguje. „Dokážeme zasiahnuť guľku guľkou,“ povedal vtedy.
Obmedzený systém bude podľa odborníkov možno účinný proti jednotlivým nepriateľským raketám, ale je bezmocný proti hromadnému raketovému útoku. Podľa pozorovateľov je práve táto skutočnosť dôvodom, prečo Rusko nakoniec prijalo vypovedanie zmluvy o obmedzení systémov protiraketovej obrany (ABM) z roku 1972 len verbálnymi protestmi. (čtk, reuters, mch)