NEW YORK - Mnoho afganských žien naďalej trpí rovnakou nerovnoprávnosťou ako za vlády hnutia Taliban. V niektorých častiach krajiny, predovšetkým na západe, sa ich postavenie dokonca zhoršuje. Vyplýva to zo správy medzinárodnej organizácie na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW).
„Mnoho ľudí za hranicami Afganistanu sa domnieva, že afganským ženám a dievčatám boli vrátené ich práva,“ keď pred rokom zbavili moci hnutie Taliban, hovorí sa v správe HRW. „To ale nie je pravda. Ženy a dievčatá z celého Afganistanu sú stále zneužívané, trýznené a zastrašované. Často sa na tom podieľajú i vládni vojaci a úrady,“ uvádza sa v 52-stránkovej správe.
Human Rights Watch pripúšťa, že sa podmienky v Afganistane v niektorých ohľadoch zlepšili: ženy majú teraz možnosť navštevovať školy a zamestnanie. V mnohých oblastiach však vládne jednotky a miestne úrady presadzujú prísne obmedzenia týkajúce sa obliekania a správania žien, ktoré pripomínajú nariadenia z talibanskej éry.
Medzi najhorších miestnych vodcov v tomto smere patrí vplyvný guvernér provincie Herát Ismáíl Chán, ktorý vo vojne proti Talibanu získal značnú finančnú a vojenskú pomoc od americkej strany.
Chán napríklad v Heráte zriadil náboženskú políciu, ktorá núti ženy a dievčatá podstupovať gynekologické vyšetrenia slúžiace na dokázanie ich čistoty. „Ismáíl Chán nastolil spoločnosť, v ktorej vládne úrady i súkromné osoby sledujú každú stránku života žien a dievčat - ako sa obliekajú, ako sa pohybujú po meste, čo hovoria,“ kritizuje situáciu v Heráte členka newyorskej organizácie Zama Coursenová-Neffová. Podľa správy HRW sprístupnil Chán len hŕstku povolaní a nedovoľuje im spolupracovať so zahraničnými humanitárnymi organizáciami a OSN.
Správa HRW preto okrem iného odporúča Spojeným štátom a ďalším krajinám pôsobiacim v Afganistane ukončiť vojenskú podporu miestnym vodcom, ako je Chán, a koordinovať akúkoľvek budúcu pomoc s centrálnou vládou v Kábule.
Organizácia HRW ale upozorňuje, že i kábulská vláda postupuje pri zrovnoprávňovaní žien pomaly. Svedčí o tom podľa nej i skutočnosť, že ženám v afganskej vláde bolo zverené iba ministerstvo pre práva žien a ministerstvo zdravotníctva, kde ich pôsobenie nie je príliš kontroverzné. (čtk)