Rusi na pravdu z Dubrovky stále čakajú

Podľa Ruského inštitútu na výskum verejnej mienky len 10 percent Rusov verí oficiálnym správam o priebehu protiteroristickej akcie v moskovskom divadle Dubrovka, pri ktorej v októbri zahynulo najmenej 129 rukojemníkov a 30 teroristov.


Ruský právnik Igor Trunov sa pokúša získať pre príbuzných obetí z divadla Dubrovka odškodnenie. FOTO - TASR/AP


Mnoho nezávislých vyšetrovacích komisií nedospelo k žiadnym jednoznačným záverom - novinári dávajú stále viac otázok a stretávajú sa s neochotou úradov čokoľvek oznámiť.

„Ministerstvo zdravotníctva nemá právo zverejňovať akékoľvek informácie o povahe plynu, ktorý použili pri protiteroristickej operácii v Moskve, pretože jeho charakteristiky patria do kategórie štátne tajomstvo.“ Tak odpovedal parlamentný výbor na ochranu zdravia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Odvážnejší novinári sa tiež pokúšali zistiť podrobnosti útoku, ale hneď v zárodku ich snahy umlčali demonštratívnymi vypočúvaniami najaktívnejších a prípravou nového zákona o oznamovacích prostriedkoch, ktorý bude podobné pátranie hodnotiť ako napomáhanie terorizmu.

Otázky ako: „Prečo všetkých teroristov zastrelili, keď už boli paralyzovaní plynom? Nešlo len o to, zbaviť sa svedkov?“ alebo „Ako je možné, že bezvýznamný Movsar Barajev uskutočnil takú grandióznu operáciu?“ zrejme nebudú nikdy zodpovedané.

Barajevovci

Barajev prišiel do Moskvy na svoj teroristický výlet vlakom z Minerálnych Vôd. O tom, že jeho strýko, neslávne známy Arbi Barajev spolupracoval s ruskými tajnými službami, nepochybuje nikto. Dôkazov je viac než dosť a len jeho smrť uchránila FSB pred odhalením. Navyše Arbiho zabili v Groznom v budove miestneho oddelenia Federálnej bezpečnostnej služby. Že by synovec kráčal v jeho stopách?

SkryťVypnúť reklamu

Movsar až do chvíle, kým sa vydal do Moskvy, velil maximálne siedmim ľuďom. Aj podľa príbuzných bol slabšej mysle a nemal absolútne žiadne ideové presvedčenie. Movsar bol kriminálnik a že by chcel zomrieť za myšlienku, tomu neveria ani jeho rodičia. Jedine za peniaze.

Kto však financoval akciu na Dubrovke zatiaľ tiež nie je jasné. Čečenská gerila určite nie, tá sa veľakrát pokúšala barajevovcov zlikvidovať a ak niekomu moskovská tragédia uškodila, tak to bola práve ona.

Mlčať je zlato

Rovnako ako po výbuchoch moskovských domov v roku 1999 ruské tajné služby stavili na staré príslovie - mlčať je zlato. O chvíľu sa na všetko zabudne.

Problémy ale tentoraz spôsobil človek, ktorého meno sa zrejme zapíše do dejín ruskej advokácie - Igor Trunov. Zorganizoval skupinu bývalých rukojemníkov a príbuzných ľudí, ktorých zadusil neznámy plyn, použitý špeciálnym komandom. Nezaoberá sa politickým pozadím činu, ale požaduje odškodnenie. Prvých osem rozhnevaných občanov žiada, aby moskovský Tverský súd prikázal mestu Moskve vyplatiť im sedem a pol milióna dolárov. Pred niekoľkými dňami sa k požiadavke odškodniť morálnu ujmu príbuzných zomrelých i bývalých rukojemníkov pridalo ďalších 15 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Moskovské vedenie na čele so starostom Jurijom Lužkovom je zdesené. „Vyplatili sme to, čo nám dovoľuje náš rozpočet, lenže oni chcú sumu, ktorá zodpovedá celej desatine mestského ročného rozpočtu,“ vyhlásil Vladimir Platonov, hovorca moskovskej dumy.

Aj keď sa môže zdať, že mesto Moskva je do celej veci zapletené vlastne nevinne, pretože ono žiadnym plynom nikoho neotrávilo, podľa zákona o boji s terorizmom nesie zodpovednosť za podobné akcie ten subjekt, na ktorého území sa protiteroristická operácia uskutočnila.

Ozvú sa čečenskí civilisti?

Advokát Trunov sa ale nechce uspokojiť len s jedným veľkým procesom, ktorý vypukne 24. decembra, a ktorého výsledok je vo hviezdach. Pred niekoľkými dňami vyslovil vetu, ktorá môže otriasť v budúcnosti ruským súdnictvom - podobné požiadavky by mali vznášať na súdy všetci čečenskí civilisti, ktorí boli postihnutí pri protiteroristických operáciách na území Čečenska. Podľa ruských zákonov majú na odškodnenie nárok. Otázka je, či v Rusku takéto zákony neplatia len na papieri.

SkryťVypnúť reklamu

PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 428
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 386
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 940
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 959
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 474
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 338
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 028
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 1 935
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu