BRATISLAVA - V spore o maďarský krajanský zákon sa Európska únia postavila na stranu Slovenska. Súhlasí s názorom slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý odmietol novelu maďarského krajanského zákona ako diskriminačnú.
Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen poslal maďarskému premiérovi Péterovi Medgyessymu list s výhradami voči novele zákona. Kľúčové Verheugenove výhrady - o exteritorialite a diskriminácii - sú v podstate totožné s pripomienkami premiéra Dzurindu, ktoré v Budapešti odovzdal svojmu maďarskému kolegovi pred mesiacom. Znenie Verheugenových výhrad má denník SME k dispozícii.
„Nový maďarský návrh zákona obsahuje opatrenia s jasne exteritoriálnym pôsobením v oblasti vzdelávania a kultúry,“ píše sa v liste. „Výhody poskytované deťom, vzdelávaným v maďarských organizáciách, by sa mohli považovať za diskriminačné, keby sa spájali s etnickým pôvodom jednotlivcov.“
„Stanovisko ma neprekvapilo, pretože z rovnakých zásad a rovnakých princípov vychádzam aj ja sám na rokovaniach, ktoré sú k tejto téme potrebné,“ povedal pre SME Dzurinda.
Formulácie Európskej komisie sú pre Maďarov pomerne tvrdé. „Verheugenov list nevnímame ako našu prehru,“ povedal SME hovorca maďarského ministra zahraničných vecí Tamás Tóth. „Nenazval by som to prelomovým momentom, ale ďalším krokom k vyriešeniu situácie.“
Európska komisia zároveň pripomína, že keď Maďarsko a Slovensko vstúpia do Európskej únie, zo zákona musia Maďari vypustiť tie časti, ktoré môžu pôsobiť diskriminačne, pretože nie sú kompatibilné s európskym právom.
„Zatiaľ neviem ani z masmédií, že existuje takýto list, nemôžem preto ani reagovať,“ povedal predseda SMK Béla Bugár. „Ide o otázku dvoch susedných štátov - nech si to vyriešia,“ povedal Bugár, ktorý Dzurindovi vyčítal, že pri odmietnutí krajanského zákona obišiel SMK a porušil tak ich vzájomnú dohodu.
Najnovší vývoj však zrejme posilní Dzurindovu pozíciu.
„Veď Európa dala za pravdu jeho argumentácii,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. Politológ Miroslav Kusý ale pripomenul, že veľkosť politika je aj o schopnosti dosiahnuť kompromis. „Nielen opakovať svoje jednoznačné stanovisko, ale pokúsiť sa dohodnúť - ako Rumuni.“
Viac v rubrike SPOR MR-SR