Prešov 17.decembra (TASR) - Nadviazať na úspech publikácie Hospodárska politika na Slovensku 1990-1999, ktorej editormi v roku 2000 boli Miroslav Beblavý a Anton Marcinčin, je hlavnou ambíciou vydania jej pokračovania pod názvom Hospodárska politika na Slovensku 2000-2001.
Editorom publikácie, napísanej pred parlamentnými voľbami v septembri 2002, je sám A. Marcinčin, ekonóm Svetovej banky. Edičný čin Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) finančne podporilo Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva v SR. Jeden zo 17-členného kolektívu autorov a riaditeľ prešovskej kancelárie SFPA Vladimír Benč pri prezentácii knihy v Prešove zdôraznil, že z 13 kapitol sú oproti prvému titulu tri nové, a to venované poľnohospodárskej politike, školstvu a dôchodkovej reforme.
Kniha približuje tvorbu a dopady hospodárskych politík v rôznych odvetviach hospodárstva za posledné dva roky a zároveň analyzuje, ako Slovensko napĺňa ideál prosperujúcej krajiny. Využívať by ju mala široká verejnosť, pretože je napísaná moderným štýlom, najmä však študenti stredných a vysokých škôl.
Podľa V. Benča, ktorý napísal kapitolu o regionálnej politike na Slovensku, je dobré, že autori (prevažne z M.E.S.A. 10 a bankových inštitúcií) v závere svojich textov poskytujú čitateľom odporúčania. Karol Morvay v kapitole Makroekonomický vývoj konštatuje o ekonomike v SR, že v hodnotenom období mala nízku výkonnosť a konkurencieschopnosť, bola stále vysoko dovozne náročná, preto okrem iného odporúča zaviesť aktívnejšie nástroje na zvýšenie konkurencieschopnosti, uplatniť zmeny v prospech efektívnejšej a kvalitnejšej verejnej správy.
Ostatné kapitoly sa venujú témam ako Fiškálna politika, Menová politika, Bankový sektor, Hospodárske reformy v krajinách V4, Zahraničný obchod a zahraničné investície, Kapitálový trh, Reálna konvergencia v kontexte európskej integrácie a Zdravotná politika.
* jj gl