Afganci utekajú pred hladom a Talibanom

Doktor Abdul Habíb Azadi žije so svojou manželkou v hlavnom meste Tadžikistanu Dušanbe. Zo svojho rodného Afganistanu utiekol pred deviatimi mesiacmi: ako etnický Tadžik zažil nátlak zo strany prevažne paštunského Talibanu a ako vzdelanému človeku sa ...

Doktor Abdul Habíb Azadi žije so svojou manželkou v hlavnom meste Tadžikistanu Dušanbe. Zo svojho rodného Afganistanu utiekol pred deviatimi mesiacmi: ako etnický Tadžik zažil nátlak zo strany prevažne paštunského Talibanu a ako vzdelanému človeku sa mu priečili stredoveké maniere tohoto hnutia.

Cesta z krajiny nebola veľmi nebezpečná, zato ale drahá. „Bez problémov som sa dostal na územie afganskej opozície a tam už som si musel zariadiť všetko potrebné. Najprv pasy – každý po stovke dolárov. Potom víza do Tadžikistanu – normálne síce stojí tak okolo stovky, inak než na čiernom trhu a za päťsto dolárov ho ale získať nemožno,“ hovorí. Dnes si doktor Habíb prenajíma na dušanbskom 92. sídlisku malý byt a pracuje na afganskej vojenskej klinike, kde armáda opozičného lídra Ahmada Šáha Masúda lieči svojich ranených. Občas si tiež vyrazí „prilepšiť“ ako vojenský lekár späť do Afganistanu – za desaťdennú stáž dostane sto dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Táto cesta je ale spojená s rizikom, že sa už nedostane späť. Doktor Habíb preto nemôže letieť vrtuľníkom priamo z Dušanbe, ale musí ísť až na južnú hranicu k rieke Pjandž. Tu už platí tajná dohoda afganského vojenského atašé s tadžickou vládou, že je možné prekračovať hranicu kdekoľvek a bez problémov.

Dávno už totiž nemá v pase platné vízum – to vypršalo pred piatimi mesiacmi. Obstarať si ho na celý rok stojí stovky dolárov, a tak sú doktor Habíb i jeho žena v krajine vlastne nelegálne. Keď ich kontrolujú policajti, „vykúpia“ sa peniazmi. Taxy sú už pevne dané: za človeka bez registrácie 1000 tadžických rubľov (asi 20 korún), za previnilcov bez víza 3000 rubľov (60 korún) a pokiaľ je chytený utečenec bez akýchkoľvek dokladov, stojí to 20-tisíc rubľov (400 korún). „Radšej im dám, koľko chcú, než by som sa nechal odviesť na stanicu. Afgancov tam potom ponižujú a bijú,“ podotýka doktor. Habíbových krajanov je v krajine niekoľko desiatok tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké afganské menšiny sú aj v ďalších stredoázijských štátoch, najviac v Uzbekistane a Turkmenistane. Emigranti utekajú predovšetkým pre problémy s Talibanom alebo z ekonomických dôvodov. Vo svojom novom pôsobisku sa živia hlavne obchodovaním, a pretože im nechýba talent ani pracovitosť, sú často úspešnejší než miestni. Vo všetkých stredoázijských krajinách to vyvoláva xenofóbne nálady a správanie starousadlíkov k prisťahovalcom je často nepriateľské. „Afganec príde len s pasom a malou taškou – a za pár dní si tu otvorí v Dušanbe obchod. Zaberá miesto naším ľuďom a tí potom bezcieľne blúdia mestom a nemajú prácu,“ hovorí muž v stredných rokoch.

Prezieravý postoj k Afgancom zdieľajú i štátni úradníci, ktorí sa veľmi boja možnosti, že niekoľko tisíc utekajúcich pred Talibanom násilne prekročí tadžicko-afganskú hranicu. „Je to nevďačný údel – keď počas občianskej vojny v Tadžikistane utekali Tadžici do Afganistanu, my sme im pomáhali, ako to len šlo. Teraz sa situácia obrátila, ale oni už zabudli,“ hovorí doktor Habíb. I tak sa mu v tadžickom exile žije lepšie než doma v Afganistane. Rovnako ako ostatní jeho krajania si ale nemyslí, že by Dušanbe bolo konečnou stanicou.

SkryťVypnúť reklamu

Po niekoľkých rokoch si mnohí z nich zarobia dosť peňazí na to, aby si zaplatili u prevádzačov cestu ďalej na západ: Moskva vraj „stojí“ 600 dolárov, stredná Európa 2-tisíc a Británia 20-tisíc amerických dolárov.

PRE SME – TOMÁŠ VLACH, ŠÁRKA KUCHTOVÁ, agentúra Daroga, Dušanbe, Tadžikistan

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 084
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 989
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 185
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 029
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 892
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 485
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 070
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu