Praktiky komôr sú rozmanité. Vedenie Slovenskej lekárskej komory sa v júni uznieslo, že funkcionárom komory môže byť len lekár, ktorý už pracoval v jej orgánoch. Vyradilo tak z hry stovky lekárov, ktorí sa členmi stali až po 1. máji.
Vedenie registráciu nových členov dokonca na niekoľko mesiacov pozastavilo. „Bolo to rozhodovanie o nás bez nás,“ ťažká si predseda Lekárskeho odborového zväzu Marián Kollár.
„Každá organizácia si vyberá do funkcií tých, ktorí majú nejaké skúsenosti,“ tvrdí prezident komory Ján Gajdošík. Vedenie vraj nechcelo nikomu zabrániť kandidovať, odvoláva sa na to, že Kollár bol zvolený do regionálneho predsedníctva komory.
Stavební inžinieri
Aj nedávne valné zhromaždenie Slovenskej komory stavebných inžinierov malo neočakávaný priebeh. Časť účastníkov, nespokojná s doterajším vývojom v komore, požiadala o doplnenie programu rokovania o odvolanie predstavenstva. Predstavenstvo, ktoré schôdzu viedlo, to zamietlo, pretože to podľa neho neumožňuje zákon ani štatút komory, ktorý samo schválilo.
Napokon sa však o zmene programu hlasovalo. Podľa účastníka zhromaždenia Dušana Mišíka keď so zmenou štyri pätiny prítomných súhlasili, predsedajúci rokovanie ukončil a vedno s ostatnými členmi vedenia odišiel.
Predstavenstvo potom tvrdilo, že zhromaždenie nebolo uznášaniaschopné, keďže nezvolilo pracovné komisie. Nespokojní členovia, naopak, hovoria o útlaku. „To, čo sa dosiaľ udialo v našej komore, nemá obdobu vari v žiadnej vyspelejšej krajine,“ hovorí Mišík.
Lekárnici
U lekárnikov to zašlo ešte ďalej. Keď komora neodobrila niekoľko žiadostí o otvorenie lekární, bol údajne napadnutý jej viceprezident, ďalším členom vedenia sa vyhrážajú. Podľa kritérií komory musí byť nová lekáreň vzdialená od existujúcej viac ako 500 metrov, prípadne na ňu musí pripadať päťtisíc obyvateľov.
Neúspešní žiadatelia sa obrátili na štátne orgány. Protimonopolný úrad kritériá zrušil, pretože zabraňujú voľnej hospodárskej súťaži. Komore udelil pokutu 200-tisíc korún.
Komora napriek tomu viacerým žiadateľom o nové lekárne nevyhovela, aj keď tentoraz z iného dôvodu. Podľa jej prezidenta Petra Mihálika sú za nimi distribučné firmy, ktoré sa usilujú získať rozhodujúci vplyv na trhu s liekmi. Žiadatelia naopak tvrdia, že na distribučné firmy sú naviazaní viacerí členovia prezídia komory.
Malé monopoly
Slovenská lekárenská komora nie je prvá, ktorá nezákonne vstupovala do trhových vzťahov. Protimonopolný úrad už v minulosti vyhodnotil postup Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Slovenskej komory audítorov ako porušenie hospodárskej súťaže.
„Z doterajších skúseností je zrejmé, že zriaďovanie profesných komôr (…) je zároveň zneužívané (…) napr. na limitovanie vstupu nových subjektov na trh, rozdeľovanie trhu, fixovanie liberalizovaných cien a pod.,“ píše sa vo výročnej správe úradu z roku 1995.
Že obmedzovanie konkurencie nie je len výmyslom hŕstky nespokojencov s výškou členského, svedčí aj záväzok vlády „analyzovať opodstatnenosť existencie komôr s povinným členstvom a redukovať ich tak, aby nedochádzalo k obmedzovaniu konkurencie, najmä obmedzovaním vstupu do podnikania.“ (joč, mar)